Choroby i szkodniki


Żółkniejące igły na sośnie drobnokwiatowej

To, że sosna drobnokwiatowa (podobnie jak zresztą sosny dwuigielne) zrzuca dwuletnie igły, to zapewne wiadomo (czasem nawet igły potrafią pozostać na roślinie i 3 lata). Żółkną, sztywnieją i usychają, aż wreszcie opadają. Ale co zrobić, gdy widzimy, że wiosną zaczynają nam żółknąć końcówki ubiegłorocznych igieł, a nowe jeszcze się nawet sie nie otworzyły?

Czytaj dalej Żółkniejące igły na sośnie drobnokwiatowej

Doniczka treningowa sitko – dla lepszego rozwoju bryły korzeniowej i nebari

Na dzisiejsze spotkanie klubu bonsai wziąłem trzy drzewka, które w ostatnim czasie zaczęły zwieszać pędy lub gubić liście/igły. Okazało się, że przyczyną nie jest wcale grzyb, a słaba kondycja bryły korzeniowej.  I tutaj bardzo pomocna może być doniczka tyu „sito” lub po poznańsku „durszlak” 🙂

Czytaj dalej Doniczka treningowa sitko – dla lepszego rozwoju bryły korzeniowej i nebari

Moje największe błędy w pielęgnacji bonsai

Zamieszczam ku przestrodze. Niestety  trudno nauczyć się od kogokolwiek właściwej pielęgnacji poszczególnych gatunków bonsai. Wielu mistrzów po prostu to wie i dziwi się, że można było nie wiedzieć i popełnić tak kardynalne błędy 🙂  Ja uczyłem się na własnych – mam nadzieję, że dzięki lekturze tego wpisu uda Ci się uniknąć niektórych własnych błędów i śmierci drzewek. Jeżeli chcesz się podzielić tutaj własnymi (negatywnymi) doświadczeniami, zapraszam do komentowania.

Czytaj dalej Moje największe błędy w pielęgnacji bonsai