Martwe drewno wspiera naczelny cel bonsai: odwzorowanie starego drzewa. Jednak jego wykonanie w taki sposób, aby wyglądało naturalnie jest trudne. Dlatego warto dokładnie zanalizować, jak wygląda dobrze zrobione, naturalnie wyglądające martwe drewno.
Aby zrobić jin lub shari czasem wystarczy po prostu ostry nóż. Natomiast, gdy martwemu drewnu na bonsai chcemy nadać głębię i fakturę, możemy skorzystać z kilku manualnych narzędzi.
No i stało się – jałowiec, który ledwo przeżył i cały ubiegły rok leczył się z szoku, posłużył mi jako materiał do ćwiczenia w tworzeniu martwego drewna przy pomocy kombinerek do jin, zestawu dłut i płynu do wybielania martwego drewna. Oto efekt i procedura krok po kroku.
Jin to technika martwego drewna, służąca do postarzania wyglądu drzewa i imitująca fragmenty uschniętych gałęzi lub konarów, które powstają w naturze w wyniku procesu oczyszczania się drzewa lub działania czynników zewnętrznych. Czytaj dalej Jin – uschnięte gałęzie→
O ile technika jin, czyli tworzenia martwych pozbawionych kory konarów, nadaje się dla drzew iglastych, o tyle uro jest charakterystyczna dla drzew liściastych. Czytaj dalej Uro, czyli dziury w drzewie→