Lasek bukowy (2019-2021)


W ogrodzie mam kilka projektów, które rozwijam praktycznie od zera. Jeden z nich dojrzał na tyle, że może trafić na bloga, abyście mogli śledzić postępy w projekcie. Lasek bukowy był moim pragnieniem od jakiegoś czasu i zacząłem go tworzyć zaczynając od pęczka sadzonek zakupionego w szkółce leśnej.

Materiał wyjściowy i cel

W roku 2019 materiał wyjściowy stanowiły jedno- i dwuletnie sadzonki buka pospolitego zakupione w szkółce leśnej w pęczku.

Materiał na wiosnę 2019

W docelowej formie chcę uzyskać lasek bonsai umieszczony na płaskiej skale, którego bryła korzeniowa jest dobrze zrośnięta ze sobą a dla celów wizualnych pokryta różnymi gatunkami mchu.

Wyzwanie przy projekcie

Myślę, że głównym wyzwaniem przy projekcie bazującym na tego typu materiale wyjściowym jest… sam materiał, tzn. młode sadzonki, które mają praktycznie taką samą grubość i taką samą wysokość.

Stąd też pierwsze mocne różnicujące cięcie zostało wykonane od razu przy sadzeniu drzewek:

Pierwsze nasadzenie materiału na wiosnę 2019

Pierwsze kroki to przede wszystkim cięcie

Jak wiadomo las bonsai powinien być przede wszystkim zróżnicowany z wyraźnie zaznaczonymi dominującymi drzewami („ojciec” i „matka”) oraz mniejszymi drzewami, dającymi mu głębię oraz najmniejszymi, dającymi perspektywę.

Aby to osiągnąć przez kolejne dwa lata odpowiednim cięciem znacznie osłabiałem wzrost niektórych drzewek, pozwalając jednym rosnąć praktycznie swobodnie (ojciec i matka) a pozostałe przycinając w taki sposób, aby uzyskać pożądany efekt.

Stan lasu bukowego po 3 sezonach

Lasek po trzech sezonach się wyraźnie zagęścił i  nieco zróżnicował.  Nad głównymi drzewami jeszcze czeka mnie sporo pracy, no i muszę powoli podjąć decyzję o docelowej wysokości lasu w stosunku do wielkości liści.

Stan lasu na wiosnę 2021

Kolejne kroki

Szacunkowo za dwa sezony bryła korzeniowa lasku bukowego powinna być na tyle zrośnięta, że możliwe powinno być przełożenie całości na kamienną płytę. Do tego czasu planuję nadal głównie przycinać i nieco korygować przebieg pnia ważniejszych drzew.

Ponieważ zostały mi trzy sadzonki, w 2019 i one zaczęły swoją drogę i są na blogu tutaj.

Spodobał się Tobie ten post? Masz pytania lub chcesz uzupełnić wiedzę?

Śledzisz mojego bloga, podoba Ci się sposób przedstawienia wiedzy, ale chciałbyś ją pogłębić na indywidualnych warsztatach?

A może masz pytania, na które mógłbym odpowiedzieć na indywidualnych konsultacjach?

Zobacz, co dla Ciebie przygotowałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.