Buk pospolity | Buk karbowany (fagus sylvatica L., f. crenata)


Buk jako bonsai to bardzo dobry pomysł: nie dość, że ma pięknie zabarwioną korę, to jeszcze utrzymuje stare zwinięte liście malowniczo do kolejnej wiosny. Choć warto wiedzieć, jak je pielęgnować i kształtować.

Pąki na bonsai z buka karbowanego.
Pąki na bonsai z buka karbowanego.

Stanowisko

  • stanowisko zacienione (półcień)
  • cieniować szczególnie w lecie, chroniąc liście przed ostrym słońcem

Młode liście należy szczególnie chronić przed wiatrem i ostrym słońcem, gdyż powodują schnięcie i brązowienie liści. W maju szczególnie zwrócić uwagę na wiosenne przymrozki, które mogą zniszczyć młode liście. W tym przypadku lepiej na noc wnieść bonsai do domu.

W zimie przy temperaturze niższej niż minus 5 stopni należy zabezpieczyć korzenie, a całą roślinę chronić przed powiewami zimnego wiatru

Buki, jako pochodzące z klimatu morskiego, lubią wilgoć w powietrzu, więc warto podłożyć pod donicę podstawek z kamyczkami i wodą lub też zraszać drzewko dwa razy dziennie.

Podłoże

Mieszanka: akadama + zeolit + bims+ czerwona lawa (4:1:2:1)

Buki lubią podłoże lekko wapienne, bogate w składniki odżywcze, o dobrym drenażu i utrzymujące wilgoć (pH 5-7).

Ponieważ buki są wrażliwe na przesuszenie bryły korzeniowej, należy stosować podłoże, które jest w stanie zatrzymać w sobie wodę po podlaniu. Z tych powodów do mojej mieszanki dodaję pumeksu (utrzymuje wilgoć).

Niektórzy bonsaiści polecają stosowanie dwóch rodzajów akadamy różniących się średnicą cząstek (mało i duże – około 0,5 cm).

Przesadzanie

Buki przesadzamy wczesną wiosną w momencie nabrzmiewania i wydłużania się pąków (kwiecień/maj).  Warto obserwować także kolor kory, która zmienia barwę z brązowej na bardziej zielonkawą.

Natomiast starsze drzewa przesadzamy wtedy, gdy jest to konieczne.

Po przesadzaniu utrzymujemy podłoże stale wilgotne. Przesuszenie na tym etapie (szczególnie po przycięciu korzeni) może zabić drzewko. Po przesadzaniu utrzymywać koniecznie podłoże w stanie wilgotnym!!!

Przycinanie korzeni

Przesadzając drzewko, łączymy ten proces ze skróceniem korzeni. Buki dobrze znoszą skracanie korzeni, tak więc możemy je przyciąć nawet znacznie bez obawy o utratę rośliny. Dlatego warto usunąć wszystkie grube korzenie, które rosną pionowo w dół lub w innym niepożądanym kierunku.

Przycinanie korzeni należy połączyć z przycięciem gałęzi, tak aby wyrównać drzewku straty (tzn. przycinamy tyle gałęzi ile przycięliśmy korzeni).

Po przesadzeniu drzewko umieszczamy w cieniu na miesiąc, zwracając baczną uwagę na utrzymanie wilgotnego podłoża.

Po przesadzeniu nie nawozimy rośliny! Czekamy aż wróci do zdrowia i wytworzy liście. Dopiero miesiąc o ich wytworzeniu zaczynamy nawozić drzewko.

Jeżeli przesadzamy wczesną wiosnę, bezwzględnie chronimy bryłę korzeniową przed przymrozkami (do zimnej Zośki). Inaczej ryzykujemy życie drzewka, gdyż przymrozek potrafi zniszczyć młode korzonki)

Podlewanie

Ponieważ buki są bardzo wrażliwe na przesuszenie oraz przelanie bryły korzeniowej, podłoże utrzymujemy równomiernie wilgotne.

Gleba nie może mocno przesychać, ani być stale mokre (podmokłe).

Nawożenie

  • Nie nawozimy przez około miesiąc od momentu pojawienia się liści
  • Później nawozimy co 2 tygodnie do końca lata
  • Należy zadbać o to, aby w nawozie był obecny potas (K)

Przycinanie

Chcąc utrzymać kształt korony drzewka, na wiosnę wydłubujemy liście na końcach gałązek, zostawiając na nich 2-3 liście. Dzięki temu gałązka będzie się zagęszczała w kierunku pnia, a nie rosła na długość.

Przycinając gałęzie, nad ostatnim pąkiem zostawiamy około 1 cm pędu, tak aby mógł spokojnie uschnąć – odetniemy go nieco później.

Jeżeli zbyt duża liczba pąków skupiona jest w jednym miejscu, niektóre z nich należy usunąć, gdyż jak rozwiną się z nich liście, to będą na siebie nachodziły, odbierając sobie światło, co doprowadzi ostatecznie do ich opadnięcia.

Mocne cięcie wykonujemy późną zimą (początek lutego), gdy pąki jeszcze nie nabrzmiewają. Należy pamiętać, że usuwanie grubych konarów bardzo osłabia buki. Dlatego w roku, w którym wykonujemy mocne cięcie w lutym, nie przesadzamy drzewka i nie skracamy korzeni na wiosnę.

Pobierając materiał na bonsai z natury wymagający licznych cięć grubych gałęzi, warto ten proces rozłożyć na kilka sezonów wegetacyjnych.

Drobniejsze cięcia można wykonać jeszcze podczas przesadzania wczesną wiosną – wtedy rany należy zabezpieczyć maścią, aby drzewko nie traciło soków, gdyż może to grozić utratą gałęzi.

Cięcie liści

W sezonie wegetacyjnym nie tniemy liści, usuwając jedynie te, które są zbyt duże.

Natomiast co 2 lata możemy dokonać defoliacji. Dzięki temu z czasem liście będą coraz mniejsze. Ponieważ buki nie puszczają po raz drugi liści w jednym sezonie wegetacyjnym, możemy jedyne przyciąć liście (nie usuwamy ich całkowicie). Defoliacji nie wykonujemy w roku, w którym przesadzaliśmy roślinę.

Po defoliacji umieszczamy buki w cienistym miejscu, gdyż drzewko jest wrażliwe na nagłe odsłonięcie kory.

Uszczykiwanie

Ponieważ pączki buków rosną bardzo intensywnie, te szczytowe warto uszczykiwać, aby zagęścić koronę oraz uniknąć wyrastania gałęzi z długimi międzywęźlami.

Buki wypuszczają pąki tylko raz w danym sezonie wegetacyjnym.

Drutowanie / kształtowanie

Ponieważ w czerwcu następuje gwałtowny przyrost na grubość, druty zakładam pod koniec lipca i trzymam do końca jesieni, albo nawet przez zimę do wiosny. Cały czas warto obserwować, czy drut nie wrasta w korę. W razie czego zdejmujemy druty i przekładamy je obok, jeżeli gałąź nadal nie trzyma kształtu.

Zakładając drut obserwuj regularnie drzewko, gdyż buki rosną bardzo intensywnie i już po 2 miesiącach drut może wrastać w korę.

A korę buki mają bardzo wrażliwą korę, dlatego należy bardzo uważać podczas drutowania, aby jej nie poranić. Tym bardziej, ze rany nie goją się łatwo. Dlatego polecam owijać wcześniej drut namoczoną rafią, a tam gdzie to możliwe kształtować bonsai poprzez odciągi.

Po zadrutowaniu drzewka umieść je w cieniu i zraszaj wodą 2 razy dziennie przez miesiąc.

Kształtowanie

Buki w naturze cechują się pniem prostym lub z delikatnymi wygięciami.

Buki nie mają również zbyt widocznych korzeni (nebari) na powierzchni podłoża.

Korona drzew jest zaokrąglona (nie trójkątna!) lecz również nie idealnie okrągła.

Buk karbowany ubiegłoroczne liście utrzymuje przez całą zimę.
Buk karbowany ubiegłoroczne liście utrzymuje przez całą zimę.

Więcej w internecie

Wpis w Wikipedii – Buk_zwyczajny

2 myśli nt. „Buk pospolity | Buk karbowany (fagus sylvatica L., f. crenata)”

  1. „Chcąc utrzymać kształt korony drzewka, na wiosnę wydłubujemy liście na końcach gałązek, zostawiając na nich 2-3 liście.”

    Proszę o informację czy chodzi o usuwanie sych liści, czy całych pędów wraz z czubkiem.

    1. U buka po pęknięciu pąków na wiosnę pojawiają się młode listki. Wtedy wyskubujemy najczęściej środkowy listek, aby pęd się rozgałęził.

Dodaj komentarz