Porady dla początkujących


Jak zacząć swoją przygodę z bonai? Jakie gatunki wybrać na początek? Znajdziesz tutaj kilka tekstów, które pomogą Ci się rozeznać w bonsai :)

Formowanie drzewek bonsai – instrukcja krok po kroku

W trakcie przygotowań do konkursu młodych talentów z moim nauczycielem Volkerem Einbockiem, wielokrotnie powtarzaliśmy pewnego rodzaju schemat postępowania, tak aby wszedł mi w krew. Myślę, że i Wam może się on przydać, szczególnie, gdy po raz pierwszy przystąpicie do formowania drzewka.

Czytaj dalej Formowanie drzewek bonsai – instrukcja krok po kroku

Moje największe błędy w pielęgnacji bonsai

Zamieszczam ku przestrodze. Niestety  trudno nauczyć się od kogokolwiek właściwej pielęgnacji poszczególnych gatunków bonsai. Wielu mistrzów po prostu to wie i dziwi się, że można było nie wiedzieć i popełnić tak kardynalne błędy 🙂  Ja uczyłem się na własnych – mam nadzieję, że dzięki lekturze tego wpisu uda Ci się uniknąć niektórych własnych błędów i śmierci drzewek. Jeżeli chcesz się podzielić tutaj własnymi (negatywnymi) doświadczeniami, zapraszam do komentowania.

Czytaj dalej Moje największe błędy w pielęgnacji bonsai

Aaaale… czy warto i jak zacząć przygodę z bonsai?

Jak zrobić bonsai? Chcesz zacząć przygodę z bonsai i kupić swoje pierwsze drzewko? A może zamierzasz zrobić je od początku samodzielnie? Niezależnie od wybranej drogi przeczytaj kilka porad na początek, aby nie popełniać błędów, które inni już popełnili.

Oto krótki, tyci-tyci poradnik dla początkujących entuzjastów bonsai. Ode mnie, również na początku drogi, dla Ciebie – być może mojego nowego kompana. Gdy nie wiesz, od czego zacząć, może on Ci pomoże postawić pierwszy bardziej świadomy krok.

Czytaj dalej Aaaale… czy warto i jak zacząć przygodę z bonsai?

Jak znaleźć i wybrać dobre drzewko na pierwsze bonsai?

Bonsai to sztuka kształtowania i pielęgnacji, ale również wyboru drzewa na bonsai, w które zainwestujemy czas i umiejętności. Przecież nie ma sensu pracować wiele lat nad słabym materiałem na bonsai. Zatem jakie cechy powinno mieć drzewko, aby w przyszłość powstało z niego ładne bonsai. Jak zatem zrobić swoje pierwsze bonsai? Zacząć od wyboru drzewka.
Czytaj dalej Jak znaleźć i wybrać dobre drzewko na pierwsze bonsai?

Jak przygotować się na warsztaty bonsai, aby najlepiej je wykorzystać?

Warsztaty to jedna z podstawowych form rozwoju przyszłych mistrzów bonsai.  I nie tylko chodzi o zabiegi osobiście wykonywane na własnych drzewach. Warsztaty do dobra okazja, aby uczyć się przez podglądanie innych. Ale jak się do nich przygotować, aby wyciągnąć z nich możliwie dużo dla własnego rozwoju?

Czytaj dalej Jak przygotować się na warsztaty bonsai, aby najlepiej je wykorzystać?