Pielęgnacja drzewek bonsai


Pielęgnację bonsai można zamknąć w kilku słowach: podlewanie, nawożenie, przycinanie, przesadzanie, drutowanie, kształtowanie i zapobieganie chorobom.

Dowiedz się, jak prawidłowo pielęgnować bonsai.

Drzewko bonsai od momentu, gdy trafi pod naszą opiekę wymagać będzie stałej, regularnej i wieloletniej pielęgnacji. Dopiero wtedy odwdzięczy się nam pięknym zdrowym wyglądem, licznymi przyrostami umożliwiającymi jego kształtowanie.

W swoim notatniku zebrałem swoją dotychczasową wiedzę, czasem doświadczenia. Zachęcam do lektury i komentowania.

Przesadzanie

Aby drzewko prawidłowo rosło i zdrowo się rozwijało wymaga odpowiedniego podłoża i regularnego przesadzania. Przesadzając drzewko warto wiedzieć, jakie wybrać dla niego podłoże. Inną ziemię wybieramy dla drzew liściastych, inną dla iglastych. Ważne aby wiedzieć, że podłoże musi być lekkie, przepuszczalne dla powietrza, które jest niezbędne do prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego bonsai.

Jaka mieszanka podłoża będzie odpowiednia dla mojego bonsai

Jak wybrać odpowiednią doniczkę dla drzewka bonsai

Przeczytaj, jak poprawnie przesadzić bonsai

Podlewanie

Po pewnym czasie drzewka bonsai z donic treningowych przesadzane są do charakterystycznych płaskich doniczek (z wyjątkiem stylu kaskadowego). Nadają one kompozycji piękny i harmonijny wygląd, ale mają jedną wadę: są niewielkich rozmiarów, stąd też nie są w stanie magazynować dużej ilości wody.

Dlatego pielęgnacja bonsai wymaga regularnego podlewania drzewka. Nie jest prawdą, że bonsai podlewamy bardzo niewielką ilością wody. Nie jest też prawdą, że drzewko musi mieć stale mokre podłoże.

Naczelną zasadą dobrej pielęgnacji i podlewania jest niedopuszczenie do całkowitego wyschnięcia podłoża. Jest jedna zasada, którą trzeba znać. A jest na tyle uniwersalna, że nie popełnimy już nigdy błędu podczas podlewania. Zapraszam do lektury wpisu, po linkiem poniżej.

Przy okazji: drzewka bonsai podlewamy także zimą – ale w odpowiednim momencie 🙂

Dowiedz się, jak prawidłowo podlewać drzewka bonsai

Nawożenie

Ponieważ drzewka bonsai nie rosną w ziemi (glebie), a w doniczce ich korzenie nie mają zbyt dużych możliwości szukania składników odżywczych. Z tego powodu musimy je regularnie i odpowiednio nawozić, aby miały z czego czerpać składniki mineralne i pierwiastki, i dzięki temu rosły nam zdrowo.

Warto wiedzieć, że drzewko nie stanie się małe poprzez to, że ograniczymy mu podlewanie czy nawożenie. Wtedy co najwyżej stanie się słabe, chore i ostatecznie zmarnieje. Dlatego drzewko musi rosnąć i nabierać siły, abyśmy mogli je przycinać i kształtować, pogłębiając efekt miniaturyzacji.

W sklepach dostępnych jest wiele nawozów – również takich, które wg producentów są dedykowane dla bonsai.

Przeczytaj, jak i czym nawozić swoje drzewko bonsai

Zimowanie

Zima dla bonsai to duże wyzwanie. Niskie temperatury, śnieg, zamrożenie bryły korzeniowej i zimne wysuszające wiatry mogą skutecznie osłabić, a nawet uśmiercić drzewko. Warto wiedzieć, jak zabezpieczyć zimą drzewka bonsai, aby bezpiecznie zimując bujnie obrodziły na wiosnę. Zimą drzewka także wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

Jak prawidłowo zimować drzewka bonsai

Zapobieganie chorobom i szkodnikom

Drzewko, które jest prawidłowo pielęgnowane, w dużej mierze jest w stanie samodzielnie zapobiegać chorobom. Warto wiedzieć, że kilka prostych zasad pozwoli nam dłużej utrzymać bonsai w pełni zdrowia.

Przeczytaj, jak zapobiegać chorobom bonsai i szkodnikom

Przycinanie

Przycinanie to główny zabieg pielęgnacyjny mający zasadniczy wpływ na kształt drzewka. Regularne uszczykiwanie drzewek iglastych czy przycinanie liściastych, pozwala na systematyczne kształtowanie korony drzewka.

Drobniejsze cięcia wykonujemy nożyczkami, natomiast większe specjalnymi wklęsłymi kleszczami, które sprawiają, że rany bardzo szybko się goją i szybciej zarastają.

Dowiedz się, jak poprawnie przycinać bonsai liściaste

Drutowanie

Drutowanie to zabieg pielęgnacyjny chyba najbardziej kojarzony z bonsai. Nie jest jednak prawdą, że to dzięki niemu bonsai są małe 🙂 Drutowanie to w rzeczywistości owijanie drutem miedzianym lub aluminiowym wybranych gałęzi, konarów, a nawet samego pnia, po to, aby przygotować je do kolejnego kroku, czyli kształtowania poprzez wyginanie zadrutowanych fragmentów drzewka w pożądanym kierunku. Dzięki temu możemy skorygować błędy w kompozycji i/lub nadać bonsai oczekiwany kształt.

Ponieważ drutowanie wymaga praktyki i znajomości kilku nieskomplikowanych zasad, warto wiedzieć, jak uniknąć najczęstszych błędów podczas drutowania. Dzięki temu nie będziemy uczyć się na błędach swoich, a korzystać z doświadczenia innych.

Jak poprawnie drutować bonsai?

Kształtowanie

Po drutowaniu czas na kształtowanie, czyli odpowiednie wygnanie gałęzi. Dzięki temu zabiegowi mamy szansę nadać naszemu drzewku kształty imitujące zmiany kształtu, które cechują stare drzewa doświadczone przez naturę przez setki lat.

Przed przystąpieniem do kształtowania bonsai, warto zapoznać się z cechami idealnego bonsai.

Poznaj zasady kształtowania bonsai

Pielęgnacja bonsai miesiąc po miesiącu

Nasze drzewka bonsai podlegają naturalnemu rocznemu cyklowi. Z tego powodu w każdym miesiącu wymagają nieco innych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto wiedzieć również nie tylko, co należy robić w danym miesiącu z naszym drzewkiem, a także czego nie robić, aby nie spowodować więcej szkody niż pożytku.

Przede wszystkim warto znać wymagania odnośnie pielęgnacji danego gatunku drzewka. Wymagania pielęgnacyjne dla drzewek, które sam posiadam w swojej kolekcji, zawarłem na tej stronie.

Przeczytaj o pielęgnacji bonsai w poszczególnych miesiącach

Spodobał się Tobie ten post? Masz pytania lub chcesz uzupełnić wiedzę?

Śledzisz mojego bloga, podoba Ci się sposób przedstawienia wiedzy, ale chciałbyś ją pogłębić na indywidualnych warsztatach?

A może masz pytania, na które mógłbym odpowiedzieć na indywidualnych konsultacjach?

Zobacz, co dla Ciebie przygotowałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.