Ochrona bonsai przed chorobami roślin i szkodnikami


Gdy bonsai choruje, gubi liście, wolno rośnie lub po prostu wygląda słabo i mizernie. Czasem też widać zmiany na liściach lub podejrzanych mieszkańców w glebie czy na liściach. Widok taki nie jest przyjemny dla oka a do tego kosztuje bonsaistę dużo stresu. Warto zatem wiedzieć, jak nie dopuścić do chorób czy szkodników. Czyli zapobiegamy na nie leczymy 🙂

Ochrona bonsai: chemiczna czy ekologiczna?

Latem tego roku przeżywałem mnóstwo stresu związanego z powolnym wzrostem niektórych drzewek, plamami na liściach czy też szkodnikami, które zaczęły się masowo namnażać. I to mimo tego, iż starałem się prowadzić drzewka ekologicznie opracowując na podstawie przepisów Internetu różne ekologiczne mieszanki, którymi podlewałem lub pryskałem drzewka.

Niestety w moim przypadku ekologia zawiodła. Być może dlatego, że stan drzewek był już zbyt zły, a szkodniki zbyt licznie rozprzestrzeniły się na balkonie. Wtedy opracowałem miesięczny plan oprysków drzewek przeciwgrzybowych, przeciw chorobom bakteryjnym czy szkodnikom. I po dość krótkim czasie problem zniknął, a drzewka bujnie obrodziły nowe pędy. Dodatkowo kupiłem mikroskop oraz lupę 30x, aby lepiej identyfikować problem.

Zdaję sobie sprawę, że wielu bonsaistów kultywuje ekologiczną ochronę roślin. Ja póki co jestem dość sceptyczny i pozostaję wierny regule systematycznych oprysków całej kolekcji. Natomiast każdy musi samodzielnie wybrać swoją drogę.

Pobierz kalendarz oprysków ochronnych

Ten mój, autorski bo dopasowany do drzewek, które mam w kolekcji i problemów, z którymi walczyłem do tej pory. Oczywiście do pobrania i własnej analizy:

Harmonogram oprysków bonsai przeciw chorobom roślin i szkodnikom

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.