Usychające igły / łuski na jałowcu. Usychające przyrosty i pędy.


Usychające igły / łuski, brązowe końcówki przyrostów / wierzchołków pędów na jałowcach mają przeważnie dwie przyczyny: chorobę grzybową lub bonsai zaatakował licinek jałowcowiaczek.

Czy to nie przesuszenie lub przelanie?

Wprawdzie lepiej wykonać profilaktyczny oprysk, niż potem żałować, ale zanim go wykonamy warto zastanowić się przy nasz rytuał podlewania jałowca jest odpowiedni, oraz czy drzewko siedzi w dobrym podłożu.

Warto też wiedzieć, że w przypadku przesuszenia (lub przelania, czyli tzw. suszy fizjologicznej) na przyrostach możemy obserwować gradację koloru od brązowego przez żółty do zielonego. Gradacja ta odpowiada stopniowemu schnięciu przyrostów.

W przypadku porażenia przez chorobę grzybową nie obserwujemy takiego stopniowego przejęcia – tkanka zdrowa jest ostro odcięta od porażonej.

Przeczytaj wpis o pielęgnacji jałowców jako bonsai.

Choroby grzybowe

Kabatina juniperi

Okres pojawienia się objawów: luty, marzec

Początek infekcji: jesień poprzedniego roku

Zwalczanie: wycięcie porażonych pędów i oprysk Topsinem 500 M (3 razy co 14 dni).

Zapobieganie: oprysk przeciwgrzybowy wykonany pod koniec września i na początku listopada.

Phomopsis junipevora

Okres występowania objawów: kwiecień – wrzesień

Objawy: usychające końcówki młodych niezdrewniałych przyrostów (jasnozielone)

Aby ograniczyć ryzyko pojawienia się infekcji zraszając jałowce należy pamiętać o tym, aby aby igły miały szanse wyschnąć przed nastaniem nocy. Długie okresy zmoczenia igieł zwiększają ryzyko wystąpienia infekcji.

Zwalczenie: wycinamy wszystkie porażone pędy. Można wykonać oprysk oprysk Topsinem 500 M (stężenie 0,1%, 3 razy co 14 dni), choć aktualnie brak środka na tę chorobę.

Licinek jałowcowiaczek

Podobne objawy powoduje szkodnik, motyl, którego larwy drążą kanały w gałęziach jałowca.

Objawy: Jeżeli obserwujesz schnięcie nie tylko końcówek przyrostów ale całych pędów, spróbuj złamać gałązkę, na których rosną. Jeżeli będzie krucha i z otworami, masz pewność, że przyczyną schnięcia jałowca jest licinek. Przy pomocy lupy możemy też zauważyć wejścia do wydrążonych korytarzy oraz odchody larw. Lawy żerują na końcówkach młodych pędów.

Zwalczanie: opryskujemy pod koniec maja (moment składania jaj), pod koniec czerwca (moment wylęgania się z jaj) oraz połowie sierpnia środkami zwalczającymi szkodniki.

Zaleca się, aby stosować środki o działaniu systemicznym a nie kontaktowym, gdyż w przeciwnym razie może nie mieć szansy dotrzeć do larwy siedzącej w wydrążonych tunelach.

Choć niektórzy z powodzeniem zwalczają szkodnika opryskując Karate Zeon

 

Spodobał się Tobie ten post? Masz pytania lub chcesz uzupełnić wiedzę?

Śledzisz mojego bloga, podoba Ci się sposób przedstawienia wiedzy, ale chciałbyś ją pogłębić na indywidualnych warsztatach?

A może masz pytania, na które mógłbym odpowiedzieć na indywidualnych konsultacjach?

Zobacz, co dla Ciebie przygotowałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.