Przędziorki na jałowcu


Gdy łuski jałowca zaczynają blednąć, a następnie żółknąć, to nie jest to choroba grzybowa. To objaw żerowania przędziorków na jałowcu.

Objawy przędziorka na jałowcu

Widząc blednące, potem żółknące łuski na jałowcu, powinniście podjąć szybkie działanie, aby zwalczyć szkodnika.

Generalnie przędziorki nie atakują zbyt często silnych roślin. Ale jeżeli roślina jest po przesadzeniu z dużą ingerencją w bryłę korzeniową lub przeszła właśnie intensywne formowanie, atak przędziorków jest bardzo możliwy.

Przekonał się o tym jeden z moich jałowców i ja sam. Otóż od jakiegoś czasu coraz więcej zielonego zaczynało blednąć, a następnie przybierać żółtawy kolor, tak jak na zdjęciu poniżej:

Objawy żerowania przędziorka na jałowcu

Wiem, że blade gałązki nie wyglądają ładnie na drzewku, ale specjalnie ich nie usuwałem, gdyż nie są jeszcze martwe i niektóre z nich puściły nowe pędy. I to nie te „zestresowane” z igłami, ale ładne łuski. Tak więc usuwam jedynie to, co jest ewidentnie suche i póki co było to chyba z dwie malutkie gałązki.

Zwalczanie (pół)ekologiczne

Generalnie środków na zwalczanie przędziorka jest bardzo dużo. Dlatego nie będziecie mieli problemów z jego znalezieniem.

Ale chcę poddać Wam pod rozwagę mój półekologiczny sposób.

Od tej wiosny jednak zacząłem używać coraz mniej chemii w swoim ogrodzie (staram się jej używać już tylko w jakiś ekstremalnych sytuacjach, gdy nie ma innego naturalnego środka, albo takowy nie działa), stąd też proponuję, abyście i Wy go spróbowali.

Plan działania jest następujący i sprawdził się u mnie w 100%:

Krok 1: Oprysk rośliny dwoma środkami: Target Natural oraz Sumin. Pierwszy z nich zwalcza osobniki dorosłe, natomiast drugim jednorazowo zwalczam wszystkie inne stadia przędziorka. Oprysk ten wykonuję w garażu, tak aby nie narażać owadów.

Ważne, aby oprysk wykonać nie tylko z góry ale również od dołu rośliny, starannie każdą gałązkę z osobna.

Krok 2: Po około tygodniu (10 dniach), roślinę pryskam już tylko Target Natural, dodając do roztworu nawozu dolistny, niezależnie od wyłożonego biogoldu czy innego nawozu naturalnego.

Nawóz dolistny chemiczny można zastąpić np. pryskając roślinę sfermentowanym biogoldem. Akurat w tym roku nie przygotowałem takiego roztworu, więc posiłkowałem się tym, co stało na półce.

Krok 3 i dalsze: krok 2 powtarzam około co 10 dni, tak aby upewnić się, że będzie dobrze. Szczerze mówiąc będę prawdopodobnie robił ten oprysk do końca sezonu, a wczesną zimą dołożę jeszcze Promanalem, aby usunąć ewentualnie zimujące jaja.

Zwalczanie przędziorka na jałowcu jest o tyle ważne, że jeżeli nie rozpoznamy szkodnika i nie podejmiemy działania, drzewko umrze.

Po czym poznać efekty?

W sezonie wegetacyjnym paru tygodniach roślina powinna zacząć intensywnie się zielenić. Znak, że działanie było skuteczne.

Niezależnie od tego, czy uda się zwalczyć szkodnika, pamiętajcie, że główną przyczyną była słaba kondycja samej rośliny. Dlatego zastanówcie się, jak możecie rozwiązać ten problem, aby Wasze jałowce znały przędziorki tylko z tego bloga 🙂

Spodobał się Tobie ten post? Masz pytania lub chcesz uzupełnić wiedzę?

Śledzisz mojego bloga, podoba Ci się sposób przedstawienia wiedzy, ale chciałbyś ją pogłębić na indywidualnych warsztatach? A może masz pytania, na które mógłbym odpowiedzieć na indywidualnych konsultacjach? Zobacz, co dla Ciebie przygotowałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.