Usychające igły na sośnie wczesną jesienią? To nie powód do zmartwień.


Jeżeli na początku września zauważysz na swojej sośnie żółte igły, to nie musisz się specjalnie przejmować. Żółknięcie igieł w okresie sierpien-wrzesień to naturalny etap rocznego cyklu rozwojowego.

Dlaczego moja sosna gubi igły?

Wczesną jesienią  sosny zaczynają gubić stare igły (dwu- i trzyletnie, jeżeli do tej pory się utrzymały), czasem również  te ubiegłoroczne. Jest to proces całkowicie naturalny – sosna w ten sposób oczyszcza swoją koronę, aby dopuścić do jej wnętrza więcej światła i powietrza, a tym samym w kolejnym roku lepiej się zagęścić.

 

Z dwóch sosen (zwyczajna i drobnokwiatowa) usunąłem dzisiaj nieco suchych żółtych igieł.  A to pewnie początek 🙂 Natomiast sosna nigły nie gubi wszystkich igieł na zimę! Tegoroczne na 100% zostaną, jeżeli drzewko jest zdrowe (Jak odróżnić tegoroczne od ubiegłorocznych igieł?).

A po oczyszczeniu sosny z zółtych igieł, można napić się kawy w dobrym towarzystwie 🙂

Czy to aby nie osutka?

No jest jeszcze taka możliwość, że sosna ma osutkę. Wtedy igła nie będzie równomiernie żółta, tylko będzie miała charakterystyczną czarną kropkę na igle lub czarny poprzeczny pasek lub też dwa.

Spodobał się Tobie ten post? Masz pytania lub chcesz uzupełnić wiedzę?

Śledzisz mojego bloga, podoba Ci się sposób przedstawienia wiedzy, ale chciałbyś ją pogłębić na indywidualnych warsztatach?

A może masz pytania, na które mógłbym odpowiedzieć na indywidualnych konsultacjach?

Zobacz, co dla Ciebie przygotowałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.