Pielęgnacja starszych drzew bonsai


W tym wpisie gromadzić będę zasady związane z pielęgnacją starszych drzew bonsai oraz tych, które weszły w stadium finalne (zagęszczanie korony i pomniejszanie liści i igieł).

Organicznie podlewania i nawożenia

Podlewanie dobrze ukształtowanych drzew różni się od tych, które są w rozwoju. Gdy ostatecznym celem jest już tylko pomniejszenie igieł i liści, musimy trzymać się pewnych rygorów w temacie podlewania.

Zbyt częste podlewanie powoduje, że liście i igły rosną zbyt długie, a drzewko zatraca proporcje między wysokością a wielkością liści.

Wiosną i na początku lata, gdy temperatura daleka jest jeszcze maksimum, podlewamy drzewka wcześnie rano. Natomiast nie podlewamy już wieczorem.

Dwa razy dziennie zaczynamy podlewać w środku lata, gdy temperatury osiągają swoje roczne maksimum.

W szczególnie gorące letnie dni, gdy wieje gorący wiatr, dobrze zagęszczone drzewka zraszamy i przenosimy w osłonięte i bardziej zacienione miejsce. Dzięki temu unikniemy utraty delikatnych gałązek w wyniku wysuszenia.

Podłoże

Aby móc stosować tego typu sposób podlewania, powinniśmy wcześniej przesadzić drzewko do mieszanki z dużym udziałem drobnej akadamy. Drobne cząsteczki podłoża przechowają więcej wody niż te większe. Dzięki temu ograniczenie podlewania będzie możliwe nawet dla drzewek w płaskich doniczkach. Dodatkowo drobna akadama ma niską pojemność powietrzną (więcej tutaj), w skutek czego rozwój korzeni jest ograniczony. Dzięki temu przyrost zielonego też będzie mniejszy.

Dlaczego nie kiryu? Otóż kiryu ma wysoką pojemność powietrzną, co pozytywnie stymuluje korzenie do rozwoju. A w przypadku starszych drzew nie jest on tak pożądany jak w przypadku drzew w rozwoju.

Zmniejszenie częstotliwości podlewania, zmniejsza konieczność nawożenia. Dzięki temu liście i igły rosną mniejsze, gałęzie będą delikatniejsze i drobniejsze, międzywęźla krótsze, a konary nie będą tracić gałązek położonych bliżej pnia.

Spodobał się Tobie ten post? Masz pytania lub chcesz uzupełnić wiedzę?

Śledzisz mojego bloga, podoba Ci się sposób przedstawienia wiedzy, ale chciałbyś ją pogłębić na indywidualnych warsztatach?

A może masz pytania, na które mógłbym odpowiedzieć na indywidualnych konsultacjach?

Zobacz, co dla Ciebie przygotowałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.