Jak zbierać deszczówkę na balkonie do podlewania bonsai?


Jeżeli koniecznie zależy nam na podlewaniu drzewek deszczówką, a mamy jedynie do dyspozycji balkon, warto znać dwa proste patenty na zbieranie deszczówki.

Gdy masz rynnę

Jeżeli masz dostęp do rury odprowadzającej deszczówkę z dachu, to masz szczęście.  Ponieważ tutaj istnieje prosty i sprawdzony system, który możesz zbudować w rurę i czasowo przekierować strumień wody np. do beczki.

Wtedy po rozpoczęciu deszczu chwilę odczekujemy, aż z dachu spłynie pierwsza brudna woda, na następnie przełączamy strumień do beczki. Po uzyskaniu wystarczającej ilości wody, zamykamy klapę i woda spokojnie płynie dalej rynną do kanalizacji.

Beczka z wodą stanowi punktowe obciążenie na balkonie. 200 litrów wody, to 200 kg dodatkowego punktowego nacisku na balkon. Należy zatem koniecznie sprawdzić, jaki ciężar konstrukcja balkonu jest w stanie utrzymać. Szczególnie jeżeli zamierzamy zbierać większe ilości.

Gdy nie masz rynny

Można oczywiście na balkonie rozstawić pojemniki, miski, itp. i tym sposobem zebrać nieco deszczówki.

Innym sposobem może być zbudowanie ramy z drewna i rozpięcie na niej grubszej folii z otworem. Taką ramę możemy umocować na balustradzie balkonu (jeżeli mamy możliwość – dobrze aby wystawała poza balkon), a pod otwór w folii podstawić zbiornik na wodę.

Innym sposobem jest wywieszenie na zewnątrz balustrady pojemników na kwiaty, ale takich, które nie mają otworów. Wtedy powinna zebrać się w nich woda, którą następnie ręcznie możemy przelać do większego zbiornika.

A może podarować sobie deszczówkę?

Większość drzewek dobrze znosi podlewanie odstaną wodą z kranu. Dla bardziej wrażliwych (typu azalia), można korzystać z filtrów wody, które zmiękczają wodę.

 

Spodobał się Tobie ten post? Masz pytania lub chcesz uzupełnić wiedzę?

Śledzisz mojego bloga, podoba Ci się sposób przedstawienia wiedzy, ale chciałbyś ją pogłębić na indywidualnych warsztatach?

A może masz pytania, na które mógłbym odpowiedzieć na indywidualnych konsultacjach?

Zobacz, co dla Ciebie przygotowałem.

2 komentarze do “Jak zbierać deszczówkę na balkonie do podlewania bonsai?”

  1. A może podarować sobie deszczówkę?
    Większość drzewek dobrze znosi podlewanie odstaną wodą z kranu. Dla bardziej wrażliwych (typu azalia), można korzystać z filtrów wody, które zmiękczają wodę.

    Bezsensowny, a nawet poniekąd szkodliwy punkt. Zbieranie deszczówki do podlewania roślin ogranicza zużycie wody pitnej pochodzącej z kranu, bo tej w Polsce wbrew pozorom nie mamy tak wiele.

    1. Nie wiem, czy szkodliwy, gdyż nie każdy ma możliwość zbierania deszczówki, a mimo to chce cieszyć oko drzewkami. Stąd też myślę, że warto wiedzieć, że woda wodociągowa im nie szkodzi i można działać.

      Natomiast faktycznie deszczówkę warto zbierać, aby ograniczyć zużycie wody pitnej. Tutaj zgadzam sie z Tobą w 100% i sam od tego roku mam takiego potwora u siebie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.