Bonsai w sztuce


Azuma Makato, japoński artysta zajmujący się florystyką, w ciągu 10 lat  pracy nad projektem Shiki, stworzył ciekawe ujęcia z drzewkiem bonsai. Zapraszam do obejrzenia i podzielenia się Waszym odbiorem.

Szukając znaczenia słowa shiki uzyskałem wiele znaczeń. Najbardziej przypasowało mi jednak „czas śmierci”. I tak też odbieram tę instalację: memento mori – pamiętaj o śmierci, pamiętaj, że życie jest kruche i nie wszędzie ma szansę zaistnieć w tej formie, którą sobie  cenimy, podziwiamy.

Uwagę zwraca fakt, że właściwie w żadnej z prezentowanych lokalizacji drzewko nie miało by szans na przeżycie. Pozbawione jest również donicy i podłoża oraz umieszczone w stalowej konstrukcji, stanowiącej z granicę życia.

W moim odbiorze życie (sosna) zostało przedstawione w całej swojej słabości i kruchości, zwracając uwagę na granice, w których życie ma szanse istnieć.  Jego kruchość wyrażona została odsłoniętą bryłą korzeniową pozbawioną oparcia, nijako lewitującą w ograniczonej przestrzeni.

A jak Wy odbieracie tę instalację? Jak jest Wasza interpretacja?

 

 

Spodobał się Tobie ten post? Zapraszam na warsztaty w Poznaniu.

Śledzisz mojego bloga, podoba Ci się sposób przedstawienia wiedzy, ale chciałbyś ją pogłębić na indywidualnych warsztatach?

Zobacz, co dla Ciebie przygotowałem.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.