Ziemiórki – małe muszki z groźnymi larwami


Jeżeli wokół drzewka bonsai latają muszki przypominająca owocówki, to warto zainteresować się nimi, gdyż mogą być bardzo groźne i doprowadzić do znacznego osłabienia drzewka a nawet jego utraty.

Jak rozpoznać problem?

Obajwy:

 • Wokół drzewka bonsai latają niewielkie muszki
 • Drzewko nagle przestało rosnąć a liście zaczynają żółkną lub schnąć,
 • czasem w liściach pojawiają się kanały (larwy minujące)
 • Jeżeli na liściach pojawiają się różne choroby grzybowe, a mimo oprysków przeciwgrzybowych drzewko nie kontynuuje wzrostu

Jak żerują ziemiórki?

Dorosłe owady (muszki) właściwie nie są groźne.

Dorosły owad
Dorosły owad

Groźne są natomiast larwy żyjące w podłożu. Ziemiórki upodobały sobie przewiewną, wilgotną i bogatą w minerały glebę, czyli akurat taką, jaką tez generalnie lubią nasze liściaste bonsai. Larwy mają około 5-7 mm długości, są przeźroczyste z czarną głową i widocznym przewodem pokarmowym.

Larwa
Larwa

Dlatego i kiedy larwy szkodzą bonsai? Gdy podłoże jest wilgotne, larwy żerują w podłożu. Natomiast gdy przeschnie (w u mnie na balkonie w lato nie jest o to trudno), larwy zaczynają żerować na korzeniach. Szczególnie na tych młodych włośnikowych, doprowadzając szybko do osłabienia drzewka a przy powtarzających się przesuszeniach podłoża do zatrzymania wzrostu i śmierci.

Cykl rozwojowy ziemiórki

Jaja – 4 dni

Larwa – 14 dni

Poczwarka – 4 dni

Osobnik dorosły – 7 dni

Jak zwalczać ziemiórki?

Zwalczanie przeprowadzamy na dwóch polach walki:

 • w podłożu, zwalczając chemicznie larwy (np. Substral na ziemiórki)
 • na zewnątrz, wyłapując dorosłe muszki na żółte lepy lub ustawiając wokół roślin żółte jaskrawe pojemniki z wodą i płynem do naczyń. Zapobiegamy w ten sposób składaniu nowych jaj. Ewentualnie oprysk Decisem.

Co dalej? Odbudowa bryły korzeniowej

Jeżeli masz podejrzenia, że ziemiórki uszkodziły bryłę korzeniową, możesz wesprzeć drzewko w jej odbudowie, podlewając je Superthrive w stężeniu dla drzewek w stresie.

Przeczytaj jak dawkować Superthrive, aby nie ryzykować zdrowia drzewek bonsai.

Spodobał się Tobie ten post? Masz pytania lub chcesz uzupełnić wiedzę?

Śledzisz mojego bloga, podoba Ci się sposób przedstawienia wiedzy, ale chciałbyś ją pogłębić na indywidualnych warsztatach?

A może masz pytania, na które mógłbym odpowiedzieć na indywidualnych konsultacjach?

Zobacz, co dla Ciebie przygotowałem.

5 komentarzy do “Ziemiórki – małe muszki z groźnymi larwami”

 1. A co sądzisz o podlewaniu drzewek wywarem z czosnku? Czytalem na forach, ze to dziala. Sam niestety mam problem z tym dziadostwem i dziś pierwszy raz uzylem tego roztworu.

  1. Generalnie nie jestem zbytnim fanem rozwiązań ekologicznych. Wywar z czosnku ograniczy może populację, ale ja wolę spryskać chemicznie. Wszyscy moi nauczyciele pryskają drzewa chemicznie i twierdzili, że szkoda im drzew na eksperymenty. Ze środków ekologicznych używam jedynie te na bazie cukru do zwalczania mszyc i przędziorków. Na poważniejsze szkodniki i wszystkie choroby stosuję jedynie chemię.

  1. Do podlewania obok substralu można wypróbować kohinor. Uzupełniłem też wpis o cykl rozwojowy ziemiórek. Dość szybko można się ich pozbyć wyłapując osobniki dorosłe. 0,5ml na 1 litr wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.