Jak uzupełnić brakującą gałąź? Nacięcie nad pąkiem. Cytokinina.


O jednej z innych możliwych technik, okulizacji, pisałem wcześniej.  Nie jest to jedyna metoda. Istnieją jeszcze dwie inne, które mogą nam pomóc uzupełnić gałąź w brakującym miejscu.

Głównym celem przedstawionych poniżej technik jest pobudzenie pąków uśpionych lub stymulacja wytworzenia pąków przybyszowych.

Zobacz także: Podstawowe pojęcia z botaniki

Nacięcie nad pąkiem

Technika ta polega na wykonaniu nacięcia w kształcie klinu około 0,5 cm nad widocznym pąkiem lub w pożądanych przez nas miejscu.

Ważnym aspektem tej techniki jest wykonanie takiego cięcia, aby przecięta została kora, łyko (floem) oraz miazga (kambium). Nacięcie nie powinno iść już głębiej, a z pewnością nie powinniśmy uszkodzić głębiej położonej warstwy ksylemu. Dlaczego?

Przekrój drzewa z zaznaczonym łykiem, miazgą i drewnem.
Przekrój drzewa z zaznaczonym łykiem, miazgą i drewnem.

Otóż łykiem (floemem) oraz miazgą transportowane są z pąków szczytowych auksyny, hormony, których celem jest ograniczanie wzrostu pąków położonych poniżej pąka szczytowego. Mechanizm ten ma za zadanie wspieranie tzw. dominacji wierzchołkowej u rośliny, czyli wspieranie rozwoju pąków szczytowych.

Ponieważ auksyny transportowane są w kierunku od pąków szczytowych do korzenia (w dół rośliny), to wykonując nacięcie nad pąkiem ograniczamy dopływ do niego auksyn, ograniczających jego wzrost. Dzięki temu zwiększamy jego szansę na wzrost. A ponieważ wykonując cięcie nie uszkodziliśmy ksylemu, którym transportowana jest cytokinina, w okolicach pąka zwiększa się stężenie właśnie tego hormonu, który odpowiada za wzrost pąków, pędów i liści.

Technika ta stosowana jest często w sadownictwie do zagęszczania korony drzew.

Zabieg wykonujemy wczesną wiosną lub na przełomie czerwca i lipca.

Cytokinina

Ponieważ w obu technikach chodzi właściwie o to samo, tzn. o zwiększenie stężenia cytokininy (a ograniczenie stężenia auksyny), czyli ograniczenie dominacji wierzchołkowej.

Efekt ten możemy osiągnąć również bez ingerencji chirurgicznej.

Chcąc zwiększyć szanse na wytworzenie gałęzi w pożądanym miejscu, możemy je „pomalować” preparatem zawierającym cytokininę, np. Promalinem 3,6 SL lub Arbolinem 036 SL.

Oba preparaty z sukcesem stosowane są w sadownictwie. Można zastosować także środki zwiększające przyczepność oprysku,asam zabieg wykonać wieczorem.

Zabieg wykonujemy w pierwszym tygodniu lipca.

 

2 myśli w temacie “Jak uzupełnić brakującą gałąź? Nacięcie nad pąkiem. Cytokinina.”

  1. Witam serdecznie
    Czy zastosowanie preparatu promalin 36sl na dolne gałęzie sosny spowoduje bardziej obfite gałęzie w przyrosty pąki itd?

    1. Osobiście nie próbowałem, ale jest to prawdopodobne, że przy jednolitej pielęgnacji pozostałych stref drzewka, na tej gałęzi pojawi się więcej pąków.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.