Jak uzupełnić brakującą gałąź? Nacięcie nad pąkiem. Cytokinina.


O jednej z innych możliwych technik, okulizacji, pisałem wcześniej.  Nie jest to jedyna metoda. Istnieją jeszcze dwie inne, które mogą nam pomóc uzupełnić gałąź w brakującym miejscu.

Głównym celem przedstawionych poniżej technik jest pobudzenie pąków uśpionych lub stymulacja wytworzenia pąków przybyszowych.

Zobacz także: Podstawowe pojęcia z botaniki

Nacięcie nad pąkiem

Technika ta polega na wykonaniu nacięcia w kształcie klinu około 0,5 cm nad widocznym pąkiem lub w pożądanych przez nas miejscu.

Ważnym aspektem tej techniki jest wykonanie takiego cięcia, aby przecięta została kora, łyko (floem) oraz miazga (kambium). Nacięcie nie powinno iść już głębiej, a z pewnością nie powinniśmy uszkodzić głębiej położonej warstwy ksylemu. Dlaczego?

Przekrój drzewa z zaznaczonym łykiem, miazgą i drewnem.
Przekrój drzewa z zaznaczonym łykiem, miazgą i drewnem.

Otóż łykiem (floemem) oraz miazgą transportowane są z pąków szczytowych auksyny, hormony, których celem jest ograniczanie wzrostu pąków położonych poniżej pąka szczytowego. Mechanizm ten ma za zadanie wspieranie tzw. dominacji wierzchołkowej u rośliny, czyli wspieranie rozwoju pąków szczytowych.

Ponieważ auksyny transportowane są w kierunku od pąków szczytowych do korzenia (w dół rośliny), to wykonując nacięcie nad pąkiem ograniczamy dopływ do niego auksyn, ograniczających jego wzrost. Dzięki temu zwiększamy jego szansę na wzrost. A ponieważ wykonując cięcie nie uszkodziliśmy ksylemu, którym transportowana jest cytokinina, w okolicach pąka zwiększa się stężenie właśnie tego hormonu, który odpowiada za wzrost pąków, pędów i liści.

Technika ta stosowana jest często w sadownictwie do zagęszczania korony drzew.

Zabieg wykonujemy wczesną wiosną lub na przełomie czerwca i lipca.

Cytokinina

Ponieważ w obu technikach chodzi właściwie o to samo, tzn. o zwiększenie stężenia cytokininy (a ograniczenie stężenia auksyny), czyli ograniczenie dominacji wierzchołkowej.

Efekt ten możemy osiągnąć również bez ingerencji chirurgicznej.

Chcąc zwiększyć szanse na wytworzenie gałęzi w pożądanym miejscu, możemy je „pomalować” preparatem zawierającym cytokininę, np. Promalinem 3,6 SL lub Arbolinem 036 SL.

Oba preparaty z sukcesem stosowane są w sadownictwie. Można zastosować także środki zwiększające przyczepność oprysku,asam zabieg wykonać wieczorem.

Zabieg wykonujemy w pierwszym tygodniu lipca.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.