Rozmnażanie jałowca z sadzonek


Jak rozmnożyć jałowca z sadzonki?

Co potrzebujemy?

Aby pobrać sadzonkę będziemy potrzebowali:

  • ostrych nożyczek (ewentualnie sekatora)
  • małej doniczki do ukorzenienia
  • podłoża (torf + perlit)
  • bambusowy patyczek do robienia otworów
  • ukorzeniacza do zdrewniałych sadzonek

Wybieramy sadzonkę z jałowca

Najprościej mówiąc powinniśmy pobrać sadzonkę z drzewa, które ładnie się rozwija, ma ładną zieleń, pokrój, itp. Chodzi bowiem o to, ze sadzonka dziedziczy cechy matki 🙂

Wybieramy zatem ładną dwuletnią zdrową gałązkę o długości do około 15 cm.

Pamiętajmy, aby pobrać kilka sadzonek, tak aby zwiększyć szanse na sukces.

Właściwy termin na pobranie sadzonki z jałowca

Sadzonkę odcinamy czystymi narzędziami okresie pełnej wegetacji – maj / czerwiec. Cięcie wykonujemy pod kątem, aby miał kształt klina.

Sadzimy sadzonkę

Sadzonkę umieszczamy w mieszance perlitu z torfem w stosunku (1:1). W podłożu robimy otwór bambusowym patyczkiem i umieszczamy w nim sadzonkę, tak aby 1/3 jej długości (3-5 cm) była umieszczona w podłożu.

Wcześniej możemy zanurzyć sadzonkę w ukorzeniaczu do zdrewniałych sadzonek.

Pielęgnacja sadzonki

Przez pierwszy miesiąc sadzonkę utrzymujemy w tzw. jasnym cieniu, a następnie stopniowo przenosimy ją na pełne słońce, chroniąc jednak przed bezpośrednim gorącym słońce w godzinach południowych.

Pamiętamy o stałym utrzymywaniu wilgotnego podłoża oraz zraszaniu liści. Niektórzy bonsaiści wykonują także opryski przeciwgrzybowe oraz umieszczając sadzonki w szklarni lu przykrywają foliowym namiotem (lub np. plastikową butelką).

Po kilku miesiącach stare liście zżółkną i opadną, a w ich miejsce zaczną pojawiać się nowe. To jest ten moment, gdy roślina zaczyna funkcjonować w oparciu o wytworzone korzenie.

Przesadzanie do doniczek przejściowych

Jednakże przez pierwszy rok nie przesadzany jej ani nie nawozimy.

Przesadzamy do większej doniczki najwcześniej wiosną kolejnego roku, pamiętając o przycięciu korzeniu do około 10 cm, aby zainicjować ich rozgałęzienie.

Przesadzanie do gruntu

W 3 sezonie wegetacyjnym możemy pokusić się o przesadzenie do gruntu, aby sadzonka szybciej przyrastała na grubość. Nawozimy około 2-3 miesięcy po przesadzeniu, dbając jednak o odpowiednia wilgotność gruntu oraz usuwamy chwasty,aby nie zagłuszyły naszych sadzonek.

Spodobał się Tobie ten post? Zapraszam na warsztaty w Poznaniu.

Śledzisz mojego bloga, podoba Ci się sposób przedstawienia wiedzy, ale chciałbyś ją pogłębić na indywidualnych warsztatach?

Zobacz, co dla Ciebie przygotowałem.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.