Przędziorki – objawy i zwalczanie


Przędziorki mogą być zmorą wielu gatunków drzew i objawiają się nieregularnymi plamami na liściach, które później brązowieją i usychają. A szczególnie upodobał sobie nasze mieszkania, w których zimujemy bonsai wewnętrzne. Przeczytaj zatem, jak się pozbyć przędziorka ze swoich drzewek bonsai?

Rozmnażaniu sprzyja gorące suche powietrze, dzięki któremu okres od stadium jaja do osiągnięcia dojrzałości płciowej i uzyskania zdolności rozmnażania może wynieść jedynie kilka dni. Dzięki tej zdolności przędziorka do rozmnażania nie trudno o plagę w naszej kolekcji.

Objawy przędziorka

Przędziorki nie są widoczne gołym okiem, zatem do identyfikacji warto stosować mikroskop lub lupę o dużym powiększeniu (x30). Wtedy powinniśmy zobaczyć coś takiego (źródło Wikipedia):

przedziorek

przedziorek-forma-czerwona

Zimujące samice mają kolor zbliżony do czerwonego, stąd też przyjęła się nazwa „czerwone pajączki”.

Z reguły jaja, larwy i osobniki dorosłe możemy zaobserwować na spodniej stronie liścia. Pod mikroskopem na liściu można zauważyć liczne srebrne punkciki – ślady po żerowaniu.

W przypadku drzew liściastych objawy żerowania przędziorka objawiają się nieregularnymi żółto-zielonymi plamistymi przebarwieniami, plamami na wierzchniej stronie liścia między nerwami, które z czasem brązowieją.

Niektóre gatunki drzew zaatakowane przez przędziorka zrzucają przedwcześnie liście (np. wiązy). Igły drzew iglastych tracą zielona barwę i stają się matowe i blade.

Zwalczanie przędziorka

Ponieważ przędziorek jest trudny w zwalczaniu, działamy od razu po wystąpieniu pierwszych objawów. Opóźnienie w działaniu może spowodować, że jeszcze więcej liści będzie nieatrakcyjnie przebarwionych lub suchych do kolejnego okresu wegetacyjnego, przypominając nam cały czas o zaniechaniu 🙂

Chemiczne

Przędziorka zwalczam zimą stosując preparaty olejowe (np. Promanal 60 EC).

Od wiosny do jesieni stosuję preparaty zwalczające wszystkie stadia rozwojowe przędziorka (np. Magus 200 SC).

Biologiczne

Bonsaiści uprawiający bonsai w szklarniach lub ogrodzie mogą się pokusić o wprowadzenie do kolekcji drapieżnego roztocza, dobroczynka gruszowego. Opaski z larwami można kupić z reguły jedynie na początku wiosny, tak by samice złożyły jaja już w docelowym miejscu, czyli naszej szklarni lub ogrodzie.

Zapobieganie

Przędziorki nie lubią wilgoci w otoczeniu. Dlatego wśród kolekcji drzewek warto umieścić podstawki z wodą. Jest to szczególnie istotne, jeżeli drzewka bonsai zimujemy w mieszkaniu lub domu, w którym grzejniki skutecznie osuszają powietrze, tworząc dobre warunki do rozmnażania przędziorka.

Raczej nie polecałbym spryskiwania roślin popularnymi zraszaczami, gdyż strumień wody przy okazji zbiera z powietrza roztocza i kurz, przenosząc je na liście drzewek.

Dlatego zapobiegawczo warto co jakiś czas można dokładnie zlać drzewa strumieniem wody (wcześniej owijając folią bryłę korzeniową w doniczce). Po takim zabiegu możemy koronę drzewka owinąć workiem i zostawić tak na kilka dni. W tym czasie wytworzy się w nim bardzo duża wilgotność, która powinna poradzić sobie z dorosłymi osobnikami.

Pomocniczo wśród drzewek warto umieścić doniczki z lawendą. Olejkom eterycznym lawendy przypisuje się właściwości odstraszające przędziorki (podobnie jak mięta ma odstraszać mszyce). Nawet jeżeli nie pomoże, to będzie przecież pięknie wyglądać 🙂

Spodobał się Tobie ten post? Masz pytania lub chcesz uzupełnić wiedzę?

Śledzisz mojego bloga, podoba Ci się sposób przedstawienia wiedzy, ale chciałbyś ją pogłębić na indywidualnych warsztatach?

A może masz pytania, na które mógłbym odpowiedzieć na indywidualnych konsultacjach?

Zobacz, co dla Ciebie przygotowałem.

2 komentarze do “Przędziorki – objawy i zwalczanie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.