Narzędzia do pobierania drzewka | Yamadori


(Część 2) Poważny zbieracz materiału na bonsai ma także odpowiednie narzędzia.

Jest wpis z serii artykułów: Pozyskiwanie z natury materiału na bonsai (autor: Walter Pall)

fot. Walter Pall
fot. Walter Pall

Potrzebujemy bardzo stabilną, ostrą łopatę, sekatory o długiej rękojeści, mały sekator, mocny czekan / kilof, składaną piłę. Czasem potrzebny jest spryskiwacz, piła taśmowa dla trudno dostępnych miejsc, wielokrążek, piła motorowa. Pozyskanie drzew rosnących na wysokich skałach lub stromych zboczach skalnych będzie wymagało użycia sprzętu wspinaczkowego. Lina o długości min. 25 m może być bardzo przydatna. Przy jej pomocy można opuścić pobrane drzewo na dół, a także zabezpieczyć samego siebie w niebezpiecznym miejscu. Z pewnością potrzebna będzie płachta materiału i duże plastikowe worki. Plecak górski wyposażony w stelaż zewnętrzny (nosidełko) przyda się do przytroczenia drzewa i niesienia do wygodnie na plecach na dłuższych odcinkach. Dostępne są także specjalne nosidełka dla myśliwych, dzięki którym można przenieść upolowaną zwierzynę przez bezdroża. Takie nosidełko może być oczywiście wykorzystane do transportu dużych drzew. Butelki z wodą są ważne zarówno dla bonsisty jak i dla drzewa. Aparat fotograficzny przyda się również. Przestronny plecak przyda się na pomieszczenie wszystkich narzędzi, natomiast dla drzewek będzie z reguły za mały.

Miłośnicy bonsai poszukują często drzew w miejscach nieuczęszczanych z reguły przez innych ludzi. Wypadek, który w standardowych warunkach nie byłby problemem, tam może prowadzić do tragedii. Dlatego zawsze powinniśmy mieć przy sobie zestaw pierwszej pomocy oraz telefon komórkowy z zapisanym odpowiednim numerem alarmowym (na niewiele zda nam się niemiecki numer alarmowy, jeżeli drzewko pobieramy w austriackich górach). Idąc z partnerem, co zawsze jest warte polecenia, on także powinien mieć swój telefon komórkowy.

Patrząc na listę narzędzi, łatwiej nam zrozumieć, dlaczego niektórzy najpierw szukają dobrego miejsca za zaparkowania samochodu, a dopiero później ruszają na poszukiwanie drzewa.

Czytaj dalej:
Część 3: Jak znaleźć właściwe drzewko?


Tytuł oryginału: Sammeln von Bäumen in der Natur
Autor: Walter Pall walter-pall.de.
Tłumaczenie wykonane za pisemną zgodą autora.

Spodobał się Tobie ten post? Masz pytania lub chcesz uzupełnić wiedzę?

Śledzisz mojego bloga, podoba Ci się sposób przedstawienia wiedzy, ale chciałbyś ją pogłębić na indywidualnych warsztatach?

A może masz pytania, na które mógłbym odpowiedzieć na indywidualnych konsultacjach?

Zobacz, co dla Ciebie przygotowałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.