Jak uzupełnić gałąź i korzenie? Szczepienie przez przewiercenie


Do bardzo ciekawa metoda uzupełnienia brakujących gałęzi oraz korzeni na drzewku bonsai, która jest bardzo efektywna i niezwykle prosta do wykonania.

Metoda polega po prostu na zapuszczeniu na danym drzewku długich przyrostów, a następnie przeciągnięcie ich przez nawiercone przez pień lub grubszy konar otwory.

Ze względu na jej specyfikę nadaje się raczej do drzew liściastych oraz gatunków iglastych zrzucających igły (np. modrzew).

Im bardziej gałązka będzie przyrastać na grubość, tym ściślej wypełni otwór i w czasem zrośnie się z nim. Wtedy będzie można bezpiecznie ją odciąć, uzyskując tym samym gałązkę we właściwym miejscu.

Ale po kolei.

Do czego służy ta technika?

Opisywaną technikę możemy wykorzystać m.in.

  • do uzupełnienia gałęzi w pożądanym miejscu na pniu lub grubszym konarze
  • uzupełnienie brakującego korzenia w nebari
Zastosowanie tej techniki do doskonalenie nabari

Co możemy wykorzystać do szczepienia tego typu?

Do szczepienia tego typu możemy wykorzystać zarówno gałązkę tego samego drzewa, jak i drzewa tego samego gatunku rosnącego w osobnej doniczce z własnym systemem korzeniowym.

Gałązka przeprowadzona przez otwór w pniu z własnym systemem korzeniowym
Gałązki tego samego drzewa wykorzystane do szczepienia

Przygotowanie gałęzi

Aby bezpiecznie przeciągnąć gałązkę przez otwór w pniu powinna być ona w stanie bezlistnymi oczywiście odpowiedniej długości. Jeżeli zabieg wykonujemy w pełni sezonu wegetacyjnego z gałązki po prostu odcinamy liście (defoliacja).

Jeżeli mamy taką możliwość powinniśmy różnicować grubości gałęzi, które umieszczamy na pniu, tzn.uzupełniając gałąź w niższej partii pnia stosujemy grubszą gałązkę, niż w miejscach w środkowej części korony lub na wierzchołku.

Przewiercanie

Przewiercamy lekko pod kątem w kierunku dalszego wzrostu gałęzi. Dzięki temu gałąź będzie wyglądała bardziej naturalnie.

Dzięki skierowaniu otworów w pniu w górę gałązki będą miały bardziej naturalny przebieg.

Otwór powinien mieć taką średnicę, aby gałązka bezpiecznie przez niego przeszła możliwie zachowując pąki, szczególnie pąk szczytowy.

Po przewiercenie wlot i wylot zabezpieczamy twardą pastą.

Miejsce też warto ściśle owinąć np. folią do szczepień, aby unieruchomić gałązkę w otworze, co by nie tańczy w nim na wietrze, bo nigdy się nie zrośnie 🙂

Termin zabiegu

Zabieg przeprowadzamy, gdy gałąź jest w stanie bezlistnym, czyli najczęściej wczesną wiosną lub w pełni sezonu wegetacyjnego (czerwiec) po defoliacji.

Filmiki obrazujące tę technikę

[youtube=https://www.youtube.com/watch?v=jUYMvUujBJU]

[youtube=https://www.youtube.com/watch?v=Dqr_tM0rk1M]

Spodobał się Tobie ten post? Masz pytania lub chcesz uzupełnić wiedzę?

Śledzisz mojego bloga, podoba Ci się sposób przedstawienia wiedzy, ale chciałbyś ją pogłębić na indywidualnych warsztatach?

A może masz pytania, na które mógłbym odpowiedzieć na indywidualnych konsultacjach?

Zobacz, co dla Ciebie przygotowałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.