Hanower welcome to, bonsai też jest tu


No to stało się. Po prawie paru miesiącach przemyśleń, formalności, przygotowań trafiam oto do Hanoweru, gdzie spędzę około 2 kolejnych lat dzieląc swój czas między pracą nad projektem w VW oraz działaniem na niemieckiej scenie bonsai.

Udało mi się już nawiązać kontakt z grupą bonsai działającą w Hanowerze (Bonsai Arbeitskreis Hannover).

Grupa zawiązała się już w 1982 roku i spotyka się regularnie raz na miesiąc zawsze w pierwszą niedzielę miesiąca na kilka godzin w Stadteilzentrum KrOkuS. W google maps zaledwie około 15 minut samochodem od mojego mieszkania 🙂 Na stronie mają rozpisane, co w jakim miesiącu zamierzają razem robić.  Aktualnie działa w niej około 15 osób, wśród nich są ludzie zajmujący się bonsai już kilka dekad.

We współpracy z innymi klubami na północy Niemiec grupa bierze udział w różnego typu wystawach i innych przedsięwzięciach z innymi niemieckimi grupami.

Pierwsze kontakty osobiste są obiecujące: duża otwartość i chęć wzajemnego poznania pozwala patrzeć optymistycznie w przyszłość 🙂

I co szczególnie cieszy, wygląda na to, że takich klubów bonsai w okolicach jest kilka a w całym Niemczech kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt.

Mam nadzieję poznać źródło tego fenomenu, porównać go do naszych polskich warunków. Na tej podstawie mam nadzieję uzyskać odpowiedź na pytanie, dlaczego u nas tak się nie da.

No nic trzeba mi ruszać jutro do Poznania po drzewka. Balkon już jest, teraz trzeba zadomowić na nim moich przyjaciół.

 

 

Spodobał się Tobie ten post? Masz pytania lub chcesz uzupełnić wiedzę?

Śledzisz mojego bloga, podoba Ci się sposób przedstawienia wiedzy, ale chciałbyś ją pogłębić na indywidualnych warsztatach?

A może masz pytania, na które mógłbym odpowiedzieć na indywidualnych konsultacjach?

Zobacz, co dla Ciebie przygotowałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.