Bonsai


Bonsai to sztuka tworzenia zminiaturyzowanych drzew i krzewów w doniczkach, które u widza mają kojarzyć się ze starym drzewem rosnącym w naturze. Co to jest bonsai?

Styl miotlasty - Hokidachi
Bonsai

Jak każda dziedzina sztuki, również bonsai ma swój kanon stylów. Warto go znać i przed rozpoczęciem pierwszego formowania, warto zdecydować najpierw w jakim stylu będziemy chcieli formować drzewko i jakie są wymagania danego stylu.

Podejmując się wyzwania jakim jest zrobienie własnego drzewka bonsai, raczej nie mamy co liczyć, że znajdziemy takie w naturze. Słynna scena z Karate Kid, w którym główny bohater podczas yamadori znajduje właściwie gotowe bonsai, prawdopodobnie nigdy się nie zdarzy.

styl-kabudachi-kabu-buki

Mimo iż wielu osobom bonsai kojarzy się z Japonią, to w rzeczywistości pochodzi ona z Chin.  To tam powstał ojciec japońskiego bonsai, penjing czyli kompozycje oddające pewien krajobraz w doniczce.

Klasyczne penjing dzieliło się na dwie grupy:

Shansui – czyli krajobraz przedstawiający scenerię górską, często z motywem wody. Jeżeli występowały w niej drzewa, to pełniły w nim drugorzędną rolę.

Shansui
Shansui

Shumu – w tej kompozycji drzewo jest głównym jej elementem

Shumu
Shumu

Drzewko bonsai nie jest od razu małe. To poprzez odpowiednią pielęgnację oraz techniki, udaje się uzyskać efekt miniaturowego starego drzewa doświadczonego przez czas.

Nie oznacza to, że drzewka bonsai nie mogą być same w sobie „stare”. Przykładowo mistrz Kobayashi ma w swoim ogrodzie bonsai ukształtowane z ponad 1000 letniej sosny.

Niektóre bonsai mają też swoje imię, którego konotacje znaczeniowe nadają mu bardziej osobisty lub transcendentalny charakter.

John Naka i Goshin, jego chyba najbardziej znane bonsai (źródło: wikipedia)
John Naka i Goshin, jego chyba najbardziej znane bonsai (źródło: wikipedia)

 

 

Spodobał się Tobie ten post? Masz pytania lub chcesz uzupełnić wiedzę?

Śledzisz mojego bloga, podoba Ci się sposób przedstawienia wiedzy, ale chciałbyś ją pogłębić na indywidualnych warsztatach?

A może masz pytania, na które mógłbym odpowiedzieć na indywidualnych konsultacjach?

Zobacz, co dla Ciebie przygotowałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.