Azalia japońska – rozmnażanie przez sadzonki


Sadzonki azalii zimozielonych ukorzeniają się stosunkowo łatwo. Te gubiące liście na zimę nieco trudniej. Warto jednak spróbować, tym bardziej że wiosną i latem przycinamy azalie 🙂

Kiedy pobrać sadzonkę azalii?

W przypadku gatunków zimozielonych, wystarczy pobrać sadzonkę (czerwiec, lipiec) z tegorocznego przyrostu. Sadzonka nie może być całkowicie zielona, ale również do całkowicie zdrewniała. Specjaliści radzą, aby sadzonkę pobrać w momencie, gdy młoda gałązka wypuści nowy pąk szczytowy.

Z tych gatunków, które na zimę gubią liście sadzonki pobieramy znacznie wcześniej, bo już w maju.

Pobieranie sadzonki

Pobieramy sadzonkę, która ma >5 cm długości. Najbezpieczniej pobierać sadzonkę rano w nieupalny dzień z rośliny dobrze nawodnionej w poprzednim dniu.

Z sadzonki usuwamy wszystkie liście z wyjątkiem liści okalających pąk szczytowy. Najbezpieczniej usuwać liście nożyczkami.

Jeżeli nie sadzisz sadzonek zaraz po pobraniu, należy je zrosić, strząsnąć nadmiar wody, umieścić w plastikowym worku i włozyć do lodówki.

Przygotowanie sadzonki do posadzenia

Tuż przed posadzeniem należy wykonać nacięcia uszkadzając korę w dolnej części sadzonki (około 1 cm). Warto zastosować ukorzeniacz do sadzonek półzdrewniałych, Zanurz w nim sadzonkę do około 2,5 cm zgodnie ze wskazówkami producenta (zbyt długi trzymanie w ukorzeniaczu może uszkodzić sadzonkę).

Mieszanka i sadzenie

Najbardziej popularną mieszanką jest kwaśny torf + perlit w stosunku 1:1. Mieszankę warto przygotować dzień wcześniej, przesiewając ją i dobrze nawadniając.

Doniczka powinna mieć około 10 cm głębokości.

Warto sadzonkę przymocować również do patyczka, który ustabilizuje jej pozycję.

Do otworu w którym wsadzimy sadzonkę warto wsypać odrobinę mikoryzy do rododendronów.

Pielęgnacja do posadzeniu

Po posadzeniu podlej sadzonkę (nie mocząc niepotrzebnie liści – po co ryzykować chorobę grzybową). Następnie doniczkę z sadzonką umieszczamy w foliowym worku.

Tak przygotowaną sadzonkę umieszczamy w jasnym miejscu, ale nie wystawiamy jej na bezpośrednie działanie słońca. Sadzonkę możemy wystawić jedynie na poranne i późne popołudniowe słońce.

Po około 6-8 tygodniach sadzonka powinna się ukorzenić. Wtedy możemy w worku wykonać jedną dziurę co 2 dni, tak aby stopniowo przyzwyczajać ją do zmiany warunków. Po około 10 dniach zdejmujemy worek całkowicie.

 

Zimowanie sadzonek

W zimie dość łatwo zapomnieć o podlewaniu sadzonek azalii. Są one też dość mocno wrażliwe na temperaturę.

Dlatego świeżo ukorzenione sadzonki warto zimować w piwnicy z temperaturą nieco powyżej zera stopni oraz doświetlać sztucznym światłem przez okres 8-10 godzin.

Przesadzanie

Sadzonkę przesadzamy w kolejnym sezonie wegetacyjnym do podłoża właściwego dla azalii, gdy na wiosnę sadzonka wykaże wyraźne oznaki wzrostu.

2 komentarze do “Azalia japońska – rozmnażanie przez sadzonki”

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.