Jak uzyskać ładne nebari? – technika pierścienia


Równomiernie rozchodzące się wokół pnia korzenie powierzchniowe (nebari) stanowią jedne z największych wyzwań dla bonsaistów. Głównie z tego powodu, że jest to element trudny do uzyskania i prowadzenia bez znajomości zaawansowanych technik. Warto zacząć jednak od podstawowej techniki, która pozwola uzyskać ładne nebari.

Na początku należy poznać odpowiedź na podstawowe w tej kwestii pytanie:

Jakie nebari jest „ładne”?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywiście bardzo ważna. Musimy przecież wiedzieć, do czego będziemy dążyć.

Cechy dobrej jakości nebari zebrałem w tym artykule. Zachęcam do przeczytania, a następnie do powrotu do tego artykułu.

Technika pierścienia z drutu

Ta technika służąca do uzyskania ładnego nebari u młodych drzewek, które jeszcze dość intensywnie przyrastają na grubość, polega na owinięciu pnia około 2-3 mm drutem. Ważne, aby drut został umieszczony nad dzisiejszym systemem korzeniowym. Drut należy owinąć wokół pnia dość delikatnie (nieco luźno), aby nie tamować gwałtowanie transportu wody i cukrów wewnątrz łyka.

Pień przysypujemy dość grubą warstwą podłoża: od 5cm do nawet 15 cm (dla starszych drzew). Tak przygotowane drzewko zostawiamy na 2-3 sezony wegetacyjne.

Jak uzyskać dobre ładne nebari w bonsai?

Co się stanie? Otóż drzewko w tym czasie będzie przyrastało na grubość, tak jak to się dzieje normalnie. Z czasem drut zacznie powoli ale systematycznie naciskać na korę i łyko, coraz bardziej ograniczając możliwość produktów fotosyntezy z liści do korzeni położonych pod drutem.

Drzewko zacznie puszczać z pnia koncentrycznie nowe korzenie, ale już nad drutem. Z czasem nowy system korzeniowy przejmie funkcję starego, który będzie można wtedy usunąć już całkowicie.

Jak uzyskać dobre ładne nebari w bonsai?

Technika wspierająca tworzenie nebari: nawożenie blisko pnia

Aby wpierać tworzenie i wzrost korzeni blisko pnia, warto zasilać drzewko właśnie blisko pnia. Dzięki temu drobne korzenie będą budować się właśnie w okolicy pnia, pogrubiając z czasem główne korzenie wyrastające bezpośrednio z niego, tworząc ładne nebari.

***

Zdaję sobie sprawę, że jest to jedna z najprostszych technik. Opis innych umieszczę tutaj również w momencie, gdy je dokładniej poznam, zrozumiem i przedyskutuję z moim Nauczycielem.

4 thoughts on “Jak uzyskać ładne nebari? – technika pierścienia”

  1. Witam!! Czy ta technika na da się do pozyskania „znajdka” i czy ją tak samo jak technikę nawiercania należy stosować tylko wczesną wiosną?? Pozdrawiam

    1. Technika ta stosowana jest wiosną gdyż wtedy mamy dostęp do bryły korzeniowej 🙂 natomiast dla pozyskania nowych materiałów lepiej stosować moim zdaniem odkłady.

Dodaj komentarz