Specjalistyczne szkolenie z prowadzenia klonów jako bonsai


Po dwóch szkoleniach z prowadzenia i formowania sosen, zdobyłem ostatnie miejsce w szkoleniu organizowanym przez Niemiecki Klub Bonsai poświęconym prowadzeniu klonów jako bonsai. Swoim doświadczeniem dzielił się z uczestnikami Joachim Sichma.

Muszę powiedzieć, że było to jedno z najlepszych szkoleń w jakim miałem przyjemność uczestniczyć do tej pory.

Joachim Sichma dzielił się swoim grubo ponad 30-letnim doświadczeniem, chętnie i wyczerpująco odpowiadał na szczegółowe pytania uczestników. A wśród nich kwiat niemieckiego bonsai no i ja 🙂

W trakcie szkolenia poznałem specyfikę głównych gatunków klonów rodzimych i azjatyckich, począwszy od pokroju, cech naturalnego środowiska, poprzez wszystkie aspekty mochikomi (przesadzanie, przycinanie, defoliacja, mieszanki glebowe, charakterystyka wzrostu, podlewane, nawożenie i reakcje na poszczególne te zabiegi).

Wróciłem z kilkudziesięcioma stronami notatek i rysunków. Cieszę się bardzo, gdyż jest to tak wyspecjalizowana wiedza, że do tej pory nie miałem szans jej poznać.

Tak więc kolejny krok milowy na mojej bonsai-do 🙂

 

Spodobał się Tobie ten post? Masz pytania lub chcesz uzupełnić wiedzę?

Śledzisz mojego bloga, podoba Ci się sposób przedstawienia wiedzy, ale chciałbyś ją pogłębić na indywidualnych warsztatach?

A może masz pytania, na które mógłbym odpowiedzieć na indywidualnych konsultacjach?

Zobacz, co dla Ciebie przygotowałem.

2 komentarze do “Specjalistyczne szkolenie z prowadzenia klonów jako bonsai”

  1. Jest szansa, że podzielisz się nowo nabytą wiedzą? Klony to temat interesujący prawdopodobnie wszystkich domowych majsterkowiczów „robiących w drewnie” 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.