Jak czyścić i dezynfekować narzędzia do bonsai?


Aby narzędzia do bonsai służyły nam latami, warto wiedzieć, jak o nie dbać zarówno po wykonaniu pracy jak i w trakcie? Osobiście denerwuje mnie widok brudnych narzędzi. Jakoś nie pasują mi do tej pięknej sztuki, której się uczę. Jakoś nie mogę sobie wyobrazić samuraja, który po ćwiczeniach nie czyści swojego miecza. Tak też traktuję z pewnym szacunkiem narzędzia, które mi służą.

Na początek

Generalnie można powiedzieć, że po zakończeniu pracy narzędzia powinny zostać doprowadzone do stanu „jako nowe”, tzn. zostać wyczyszczone. Jak samurajski miecz po walce 🙂

Narzędzia poza tym przechowujemy w suchym miejscu, unikamy kontaktu z wodą, aby nie pojawiła się na nich rdza (chyba, że mamy narzędzia z nierdzewki, to problem odpada)., chronimy przed uderzeniami, aby nie wyszczerbiły się nam ostrza, zapewniające gładkie i równe cięcie.

Dezynfekcja narzędzi na 3 sposoby

W trakcie pracy nad kilkoma drzewkami warto pamiętać, aby przed zmianą drzewa wydezynfekować narzędzia. Oczywiście wielu z nas tego nie robi i pewnie nic z drzewkami się nie dzieje, ale dezynfekując narzędzia z pewnością znacznie zmniejszymy ryzyko przeniesienia chorób pomiędzy drzewkami.

Narzędzia możemy zdezynfekować m.in w następujący sposób:

  1. odkażając spirytusem
  2. myjąc narzędzia mydłem ogrodowym

Czyszczenie narzędzi

Po zakończeniu pracy narzędzia, szczególnie na ostrzach, mają ślady żywicy lub innych osadów pochodzących z roślin. Nie wygląda to estetyczne:

Brudne nożyczki
Kleszcze też brudne

Dlatego nożyczki i kleszcze czyścimy najpierw z wszelkich osadów. Ja do tego celu używam specjalnej skałki szlifierskiej do czyszczenia rdzy, tzw. szmergiel.

Przecierając nią brudne (lub też np. zardzewiałe) miejsce uzyskujemy piękną czystą i lśniącą powierzchnię, a brud i ewentualna rdza zostają usunięte.

Nożyczki jak nowe
Kleszcze jak nowe

Konserwacja

Po wyczyszczeniu i wypolerowaniu narzędzi, na szmatkę nakładam nieco oleju i wycieram na wysoki połysk.

Tak wyczyszczone narzędzia trafiają do pokrowca i czekają na kolejną akcję.

Spodobał się Tobie ten post? Masz pytania lub chcesz uzupełnić wiedzę?

Śledzisz mojego bloga, podoba Ci się sposób przedstawienia wiedzy, ale chciałbyś ją pogłębić na indywidualnych warsztatach? A może masz pytania, na które mógłbym odpowiedzieć na indywidualnych konsultacjach? Zobacz, co dla Ciebie przygotowałem.

4 komentarze do “Jak czyścić i dezynfekować narzędzia do bonsai?”

  1. Na twoim miejscu ognia bym nie stosował, gdyż ostrza narzędzi są hartowane i tym sposobem można je rozhartować co będzie skutkowało szybszym tępieniem się krawędzi tnących, Sądząc po zdjęciach masz
    sprzęt z „nierdzewki” więc po myciu mydłem nic im nie będzie:) albo spirytus 70% tudzież denaturat:)

    1. Dziękuję za uwagę. Faktycznie płomień ma temperaturę do 1300 stopni i może to wpływać na stal… Aktualnie nic sie nie dzieje, ale lepiej dmuchać na zimne, a w tym przypadku na gorące.

  2. Hallo Piotr
    Du kannst na klar deine Werkzeuge kurz mit dem Brenner bearbeiten das tut dem Stahl nix .Ich reinige meine Werkzeuge mit normalen Alkohol und öle hinterher alles etwas ein ,Gruss aus der Bonsaischmiede Bernd Schökel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.