Impresje z Muzeum Bonsai w Düsseldorfie


Mimo panujących w Dolnej Saksoni upałów ostatni weekend był intensywny. O warsztacie u Volkera Einbocka, których tematem były prace nad drzewami w lecie, napiszę kolejnym razem. W tym poście chciałbym się podzielić wrażeniami z wycieczki do Muzeum Bonsai w Düsseldorfie.

W ostatnią sobotę pojechaliśmy do Düsseldorfu na Sommerfest, czyli letnie święto bonsai 🙂 Dzięki temu mogłem wreszcie zobaczyć miejsce, które na mojej liście rzeczy do zrobienia w Niemczech ciągle miało status „otwarty” 🙂 I to od września 2017 🙂

O muzeum

Muzeum prowadzone jest przez Wernera Buscha, jednago z bardziej znanych na niemieckiej scenie bonsaistów i systematycznie rozbudowywane.

Muzeum znajduje się na wolnym powietrzu i ma na celu popularyzację bonsai. Z tego też powodu całość podzielona jest na osiem stref, które spodobają się szczególnie początkującym bonsaistom jak i tym, którzy dopiero myślą o swoim pierwszym drzewie.

Stała ekspozycja składa się z następujących sfref:

  1. Filozofia – Dlaczego ludzie zaczęli interesować się bonsai?
  2. Style bonsai – tutaj na podstawie tekstu oraz oglądając wystawione drzewa możemy poznać najważniejsze cechy poszczególnych stylów
  3. Stadia rozwoju bonsai w czasie – zobaczysz, jak drzewo bonsai zmienia się w czasie i co można osiągnąć po roku, pięciu czy dziesięciu
  4. Techniki kształtowania / martwe drewno
  5. Budowa bonsai – na co zwracać uwagę patrząc na dobre bonsai?
  6. Pielęgnacja
  7. Europa i Azja – porównanie rodzimych i azjatyckich gatunków drzew
  8. Historia bonsai

Dodatkową atrakcja była wystawa specjalna prezentująca wszystkie europejskie gatunki sosen. Werner przeprowadził nas przez nią opowiadając o różnicach pomiędzy gatunkami sosen w zakresie budowy i pielęgnacji.

Film z muzeum

Zdjęcia

Tym razem nie miałem zbyt dużo czasu i zdjęć jest niewiele. Mam nadzieję jednak, że film wynagrodzi te braki.

Na co zwrócić uwagę planując przyjazd

Jeżeli planujesz odwiedzić muzeum, to warto wiedzieć, że jest to muzeum niemieckojęzyczne, czyli wszelkie teksty na tablicach są właśnie w tym języku, także gatunki drzew (choć tutaj mamy też nazwę łacińską, która jest oczywiście pomocna).

Kontakt i adres

Strona internetowa (w języku niemieckim): bonsai-museum.de

Adres: Hammer Dorfstraße 167, 40221 Düsseldorf

Spodobał się Tobie ten post? Masz pytania lub chcesz uzupełnić wiedzę?

Śledzisz mojego bloga, podoba Ci się sposób przedstawienia wiedzy, ale chciałbyś ją pogłębić na indywidualnych warsztatach?

A może masz pytania, na które mógłbym odpowiedzieć na indywidualnych konsultacjach?

Zobacz, co dla Ciebie przygotowałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.