Shin – wierzchołek w bonsai


Patrząc na drzewa w naturze zauważymy, że mają różnie wykształcone wierzchołki. Jedne są bardziej szpiczaste (dla młodych drzew), inne bardziej zaokrąglone (dla starszych drzew). Warto wiedzieć, dlaczego tak się dzieje i wykorzystać tę wiedzę do stworzenia wierzchołka odpowiedniego dla naszego bonsai.

Drzewo rośnie w górę dopóki jest w stanie na daną wysokość transportować wodę. Gdy już nie jest w stanie w pniu i gałęziach wytworzyć tak dużego podciśnienia, wzrost ustaje. Z czasem inne gałęzie również dorastają do tej wysokości. W tym momencie nie są w stanie rosnąć już w górę, więc rosnąc na długość plątają się nieco ze sobą, wiatr z czasem również wygina tę czy inna gałąź – dzięki temu procesowi wierzchołek starego drzewa staje się coraz bardziej płaski i zagęszczony.

Właśnie ten efekt zagęszczenia bonsaiści wykorzystują, aby zasłonić miejsca grubszych cięć formujących.

Różne gatunki drzew tworzą różne wierzchołki. Przykładowo wierzchołek jodły zamiera, u świerków tworzą się dwa lub trzy wierzchołki, a całość jest nieco tępo zaokrąglona.

Warto poprzyglądać się w naturze starym drzewom i opisać ich wierzchołki, aby zyskać większe wyczucie.

Spodobał się Tobie ten post? Pomóż mi zebrać pieniądze na dalszą naukę.

Poprzez serwis Patronite zbieram pieniądze na dalszą naukę w szkole bonsai. Jeżeli możesz wesprzeć zbiórkę symboliczną kwotą (5 zł, 10 zł), przygotowałem dla Ciebie małe prezenty. Jakie? Zobacz tutaj i zostań patronem bloga i mecenasem autora 🙂

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.