Trzej towarzysze zimy


Mianem trzech towarzyszy zimy, określane są w kulturze chińskiej i japońskiej trzy gatunki drzew, które opierają się najzimniejszej porze roku i są symbolem siły i przetrwania. Wiecie, jakie to są?

Sosna i bambus są zielone w zimie, a morela japońska pięknie kwitnie jeszcze przed nastaniem wiosny. W Japonii trzej przyjaciel zimy określani są mianem Suihan Sanyou.

Bambus (take)  cechuje cienki pień i delikatne liście, a mimo to skutecznie opiera się najbardziej srogiej porze roku.

Najbardziej cenione są te z oszczędnie rozbudowaną zielenią. Dobre wzorce można znaleźć w tradycyjnym malarstwie tuszem, gdzie kompozycja drzewka z drobnymi liśćmi otoczona jest wodą lub skałą. W Japonii mozna zauważyć nasadzenia bambusa koło świątyni. Warto się na chwilę zatrzymać.

Pąki moreli japońskiej przed kwitnieniem.

Morela (ume) kwitnie w trakcie trwania najzimniejszej pory roku, stąd też symbolizuje siły witalne i zdolność przeciwstawiania się najtrudniejszym warunkom. Z tego względu kwiat moreli jest wykorzystywany również we współczesnej symbolice, np. na logo.

Sosna (matsu)  symbolizuje dojrzałą i szlachetną mądrość, dystans do życia. Możemy wyobrazić sobie sosnę, jako starego doświadczonego przez życie mędrca, który nie zawraca sobie głowy drobiazgami życia codziennego.

Spodobał się Tobie ten post? Masz pytania lub chcesz uzupełnić wiedzę?

Śledzisz mojego bloga, podoba Ci się sposób przedstawienia wiedzy, ale chciałbyś ją pogłębić na indywidualnych warsztatach? A może masz pytania, na które mógłbym odpowiedzieć na indywidualnych konsultacjach? Zobacz, co dla Ciebie przygotowałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.