Sadzonki sosny zwyczajnej – ukorzenianie odciętych pędów


Mimo iż pędy sosny zwyczajnej należą do trudno ukorzeniających się sadzonek, warto próbować. Ja w tym roku uzupełniłem swoją wiedzę w tym zakresie podejmuję pierwsze próby po zimowym cięciu zarówno sosen dwu- jak i pięcioigielnych.

Kiedy pobierać pędy na sadzonki sosny?

Pędy na sadzonki możemy pozyskiwać, zarówno gdy drzewo jest w okresie spoczynku jak i w pełni wegetacji. Warto wiedzieć, że pędy pobrane w okresie spoczynku traktujemy jako sadzonki zdrewniałe, a pędy pobrane w okresie wegetacyjnym jako sadzonki zielone.

Wg badań rośliny mateczne będące tuż przed zakończeniem okresu spoczynku (czyli sadzonki pobrane w lutym), cechowały się większą zdolnością ukorzeniania.

Jakie pędy wybieramy?

Na sadzonki przeznaczamy pędy wyrosłe w ostatnim lub bieżącym okresie wegetacyjnym. Pobieramy zarówno długopędy jak i krótkopędy.

Charakterystyka miejsca wegetacji

Rozmnażając sosnę z sadzonek powinniśmy sadzonkom stworzyć odpowiednie warunki.

  • Temperatura powietrza: 20-30 stopni
  • Temperatura podłoża: 25-35 stopni
  • Jasne pomieszczenie
  • Wysoka wilgotność powietrza

W lecie nagrzanie podłoża do >40 stopni zabija sadzonkę, dlatego rozmnażając  wiosną/latem musimy pamiętać o odpowiednim cieniowaniu i wietrzeniu pomieszczeń.

Sadzonki trzymamy pod szkłem (mini szklarnia) lub otaczamy przeźroczystą folią. W takich warunkach zraszanie wykonujemy raz dziennie (przy temp. 20 stopni). Im cieplej, tym częściej. Im chłodniej tym rzadziej.

Podłoże

Podłoże powinno przede wszystkim umożliwiać utrzymanie wilgotności wraz dostępem powietrza. W szkółkach leśnych stosuje się mieszaninę piasku i torfu (1:1) lub sam piasek.

Czasem stosuje się układ warstwowy:

  1. na dnie: gruby piasek
  2. mieszanka grubego piasku z torfem
  3. mieszanina drobnego piasku z torfem (2:1)
  4. na wierzchu: warstwa drobnych kamieni z mchem

Do podłoża w miejscu sadzenia należy korzystać z ukorzeniaczy. Bez nich szanse powodzenia są niewielkie. Wyjątkiem są tutaj sadzonki pobrane z 2-3 letnich roślin matecznych. W przypadku starszych drzew, ukorzeniacz jest niezbędny (chodzi głównie o auksyny). W opracowaniach, które znalazłem jako roślinę mateczną wskazywano maksymalnie 5 letnie drzewa. Dla drzew ponad 10 letnich szanse wynoszą około 10-15%. Generalnie z wiekiem rośliny matecznej spada zdolność ukorzeniania się sadzonek.

Czas

W dobrych warunkach zadowalający system korzeniowy wytworzony zostanie po 16 tygodniach. W swojej amatorskiej uprawie będę czekał cały sezon i dopiero na kolejną wiosnę sprawdzę sadzonki.

Powodzenia 🙂 Mój start wygląda tak:

Sadzonki pobrane w lutym 2022

Spodobał się Tobie ten post? Masz pytania lub chcesz uzupełnić wiedzę?

Śledzisz mojego bloga, podoba Ci się sposób przedstawienia wiedzy, ale chciałbyś ją pogłębić na indywidualnych warsztatach?

A może masz pytania, na które mógłbym odpowiedzieć na indywidualnych konsultacjach?

Zobacz, co dla Ciebie przygotowałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.