Saburo Kato


Zapraszam do obejrzenia filmów, pozwalających poznać nieco lepiej sylwetkę jednego z nieżyjących już mistrzów bonsai,  Saburo Kato.

Zanim jednak filmy, warto przeczytać kilka cytatów z przemówienia, które Kato wygłosił w roku 1980:

„Siłą bonsai leżey w jego zdolności do oddania najwyższego piękna natury. To jest celem każdego, kto uprawia bonsai.”

„W każdym kraju są góry, rzeki, lasy i puszcze. To piękne i inspirujące scenerie. Wybierz najpiękniejsze z nich, jak wzór dla twoich bonsai. Jednak nie kopiuj po prostu wszystkiego, ale stwórz bonsai tak, aby wyglądały jak najpiękniejszy zakątek przyrody. „

„Aby z sukcesem uprawiać bonsai należy poznać mocne i słabe strony każdej rośliny. Uprawa bonsai jest jak wychowywanie dzieci. Bądź nauczycielem, przewodnikiem i kieruj się cierpliwością i czułą troską.”

Gdy każdego dnia zajmujesz się bonsai, mimo iż roślina nie przemówi do ciebie, poczujesz, że chce tobie coś powiedzieć.

Saburo Kato urodził się w 1915, zmarł w 2008 roku. Należy mistrzów, którzy wywarli największy wpływ na rozwój i popularyzację bonsai w 20. wieku.  Szczególnie upodobał sobie świerk sachaliński (Picea glehnii), dla którego rozwinął i wdrożył nowe techniki uprawy jako bonsai.

Jeden z ojców założycieli Nippon Bonsai Association.

Jeden ze współautorów książki "The Masters' Book of Bonsai".

 

https://www.youtube.com/watch?v=w0OCe9SksRs

Spodobał się Tobie ten post? Pomóż mi zebrać pieniądze na dalszą naukę.

Poprzez serwis Patronite zbieram pieniądze na dalszą naukę w szkole bonsai. Jeżeli możesz wesprzeć zbiórkę symboliczną kwotą (5 zł, 10 zł), przygotowałem dla Ciebie małe prezenty. Jakie? Zobacz tutaj i zostań patronem bloga i mecenasem autora 🙂

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.