Przycinanie

Usuwanie grubego niepotrzebnego korzenia lub gałęzi z drzew iglastych

Czasem pojawia się potrzeba usunięcia dużego niepotrzebnego korzenia, który psuje nam nebari lub gałęzi, aby uzyskać delikatniejszą koronę. Jak bezpiecznie je usunąć nie ryzykując zdrowia drzewka?

Czytaj dalej Usuwanie grubego niepotrzebnego korzenia lub gałęzi z drzew iglastych

Kilka pytań, w stylu „co się stanie, gdy… i dlaczego?”

Początkującym bonsaistom, do których i ja się zaliczam, dużą trudność sprawia przewidywanie skutków zabiegów pielęgnacyjnych. Mam nadzieję, że poniższe kilka przykładów pozwolą Wam zrozumieć wybrane mechanizmy sterujące drzewem i lepiej przewidzieć efekty swoich działań.

Czytaj dalej Kilka pytań, w stylu „co się stanie, gdy… i dlaczego?”

Techniki kształtowania drzew iglastych – Sosna zwyczajna

Jak zagęścić i ukształtować koronę sosny zwyczajnej (pinus sylvestris) ? Przeczytaj o uszczykiwaniu świeczek, przycinaniu / usuwaniu pąków oraz wyrywaniu igieł na jesień. A wszystko po to, aby zagęścić koronę naszych sosnowych bonsai.

Czytaj dalej Techniki kształtowania drzew iglastych – Sosna zwyczajna

Tegoroczne i ubiegłoroczne igły na sośnie. Jak je rozróżnić?

Przycinając igły sosny w sierpniu początkujący bonsaiści mogą mieć problem z rozróżnieniem ubiegłorocznych igieł, które usuwamy, od tegorocznych, którym pozwalamy spokojnie rosnąć do późnej jesieni. Dowiedz się zatem, jak rozpoznać ubiegłoroczne igły na sośnie?

Czytaj dalej Tegoroczne i ubiegłoroczne igły na sośnie. Jak je rozróżnić?

Cięcie formujące / strukturalne czyli pierwsze przycinanie bonsai

Jak samemu zrobić swoje pierwsze bonsai? Jak wykonać pierwsze cięcie drzewka? Jak kupionemu drzewku, nadać główną strukturę i formę? Po prostu wykonać mocne cięcie formujące, zwane czasem również strukturalnym. Zanim je wykonamy warto poznać kilka zasad.
Czytaj dalej Cięcie formujące / strukturalne czyli pierwsze przycinanie bonsai

Podstawowe narzędzia do kształtowania i pielęgnacji bonsai

Pielęgnacja i kształtowanie drzewek bonsai wymagają posiadania odpowiednich podstawowych narzędzi i akcesoriów. Jakie narzędzia do bonsai kupić na początek? Poznaj zestawienie narzędzi dla początkujących bonsaistów.
Czytaj dalej Podstawowe narzędzia do kształtowania i pielęgnacji bonsai