Bonsai dla początkujących


Aby zacząć świadomie tworzyć bonsai, należy najpierw poznać dwie podstawowe zasady. Mając ich świadomość na każdym kroku, będziemy w stanie stworzyć doskonałe drzewko bonsai.

Pierwsza zasada dla początkujących

Wszystkie działania bonsaisty zmierzają do stworzenia takiego drzewka bonsai, które będzie sprawiać wrażenie bardzo starego, doświadczonego przez czas, drzewa rosnącego w naturze.

Druga zasada dla początkujących

Kształtując bonsai, należy zawsze pamiętać, że chcemy nim opowiedzieć pewną historię życia. Wyrazić to, czego doświadczało w ciągu tych setek lat. Dlatego jego pochylenie, martwe gałęzie, wykrzywiony pień czy gałęzie muszą mieć wytłumaczenie w jego historii.

Przykładowo: które elementy drzewa, poprzez jego wygięcie zyskały więcej światła, a które mniej? Tak gdzie światła jest więcej, gałęzie są nieco krótsze i bardziej zagęszczone. Tam gdzie jest go niej, gałęzie wydłużają się i wyginają w górę nieco bardziej, gdyż chcą przezwyciężyć cień i uzyskać dostęp do większej ilości światła.

Niektóre gałęzie wyrosły pod innymi bardziej rozbudowanymi. Te z braku światła z czasem będą zamierać. Potem ułamie je pewnie wiatr? W może wiatr będzie tak silny, zze ułamie gałąź razem z fragmentem kory pnia?

A może w drzewo kiedyś uderzył piorun, roztrzaskując pień na pół?

Historii jest nieskończona ilość. Powodzenia w tworzeniu własnej.

Spodobał się Tobie ten post? Masz pytania lub chcesz uzupełnić wiedzę?

Śledzisz mojego bloga, podoba Ci się sposób przedstawienia wiedzy, ale chciałbyś ją pogłębić na indywidualnych warsztatach?

A może masz pytania, na które mógłbym odpowiedzieć na indywidualnych konsultacjach?

Zobacz, co dla Ciebie przygotowałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.