Pielęgnacja bonsai w sierpniu


Stanowisko

  • nadal obracamy rośliny, tak aby słońce dochodziło do korony z każdej strony
  • w szczególnie gorące dni nadal chronimy liście przed słońcem
  • natomiast w chłodniejsze dni przestajemy cieniować, pozwalając roślinom zażywać pełni słońca
  • noce stają się chłodniejsze (w drugiej połowie miesiąca warto przenosić rośliny ze strefy (sub-)tropikalnej do pomieszczenia (np. pieprzowiec)

Podlewanie

Ponieważ temperatury powoli maleją, dopasowujemy częstotliwość polewania, uważając w szczególności, aby nie przelać drzewek.

Nawożenie

W sierpniu zmniejszamy nawożenie nawozami z dużą zawartością azotu, zamieniając go na taki z większą ilością potasu i fosforu, co pozytywnie wpłynie na przygotowanie bryły korzeniowej do zimy.

Ja ostatni nawóz „letni” (z dużą ilością N), daję na początku sierpnia. Później przełączam się na nawóz „jesienno-zimowy”.

Przycinanie

W sierpniu część drzew powoli kończy okres wzrostu, dlatego nie przycinamy mocniej drzewek, pozwalając tegorocznym przyrostom dojrzeć i zdrewnieć.

Ostatnie przycięcie drzew powinno zostać wykonana najpóźniej w pierwszym tygodniu, tak aby drzewa mogły spokojnie przygotować się do zimy – dla wielu gatunków siepień, późne lato to okres rozbudowy korzeni, stąd zbyt mocne przycięcie zielonego nie jest wskazane.

W sierpniu wykonujemy jeden z ważniejszych zabiegów na sosnach dwuigielnychusuwanie ubiegłorocznych igieł. Dzięki temu zabiegowi do korony drzewka dostanie się więcej powietrza i słońca, a utrata igieł pobudzi roślinę do wytworzenia nowych pąków. Ja igły usuwam w ostatnim tygodniu sierpnia, tak aby nie osłabiać sosny w okresie, w którym rozbudowuje system korzeniowy.

Martwe drewno

Sierpień to także dobra pora na tworzenie martwego drewna na bonsai.

Przesadzanie

Przesadzamy właściwe jedynie te rośliny, które z jakiś względów mają zaburzony wzrost.

Oczywiście są też gatunki, które zaleca się przesadzać w sierpniu (np. sosna górska).

Na początku sierpnia można również przesadzić sosny i jałowce – jeżeli są ku temu powody. Ważne w sierpniu drzewko miało szansę intensywniejszego wzrostu bryły korzeniowej, aby przygotowało się dobrze do zimy. Tym bardziej, że akurat w przypadku sosny intensywny przyrost bryły korzeniowej zachodzi właśnie w sierpniu.

Myślę też, że warto podlać w tym momencie szczególnie te słabiej rosnące drzewa stymulatorem wzrostu korzeni (np. Blackstarem).

Przeczytaj również osobny wpis, o przesadzaniu drzewek bonsai latem.

Spodobał się Tobie ten post? Zapraszam na warsztaty w Poznaniu.

Śledzisz mojego bloga, podoba Ci się sposób przedstawienia wiedzy, ale chciałbyś ją pogłębić na indywidualnych warsztatach?

Zobacz, co dla Ciebie przygotowałem.

2 komentarze do “Pielęgnacja bonsai w sierpniu”

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.