Pielęgnacja bonsai w sierpniu


Stanowisko

  • nadal obracamy rośliny, tak aby słońce dochodziło do korony z każdej strony
  • w szczególnie gorące dni nadal chronimy liście przed słońcem
  • natomiast w chłodniejsze dni przestajemy cieniować, pozwalając roślinom zażywać pełni słońca
  • noce stają się chłodniejsze (w drugiej połowie miesiąca warto przenosić rośliny ze strefy (sub-)tropikalnej do pomieszczenia (np. pieprzowiec)

Podlewanie

Ponieważ temperatury powoli maleją, dopasowujemy częstotliwość polewania, uważając w szczególności, aby nie przelać drzewek.

Nawożenie

W sierpniu zmniejszamy nawożenie nawozami z dużą zawartością azotu, zamieniając go na taki z większą ilością potasu i fosforu, co pozytywnie wpłynie na przygotowanie bryły korzeniowej do zimy.

Ja ostatni nawóz „letni” (z dużą ilością N), daję na początku sierpnia. Później przełączam się na nawóz „jesienno-zimowy”.

Przycinanie

W sierpniu część drzew powoli kończy okres wzrostu, dlatego nie przycinamy mocniej drzewek, pozwalając tegorocznym przyrostom dojrzeć i zdrewnieć.

Ostatnie przycięcie drzew powinno zostać wykonana najpóźniej w pierwszym tygodniu, tak aby drzewa mogły spokojnie przygotować się do zimy – dla wielu gatunków siepień, późne lato to okres rozbudowy korzeni, stąd zbyt mocne przycięcie zielonego nie jest wskazane.

W sierpniu wykonujemy jeden z ważniejszych zabiegów na sosnach dwuigielnychusuwanie ubiegłorocznych igieł. Dzięki temu zabiegowi do korony drzewka dostanie się więcej powietrza i słońca, a utrata igieł pobudzi roślinę do wytworzenia nowych pąków. Ja igły usuwam w ostatnim tygodniu sierpnia, tak aby nie osłabiać sosny w okresie, w którym rozbudowuje system korzeniowy.

Martwe drewno

Sierpień to także dobra pora na tworzenie martwego drewna na bonsai.

Przesadzanie

Przesadzamy właściwe jedynie te rośliny, które z jakiś względów mają zaburzony wzrost.

Oczywiście są też gatunki, które zaleca się przesadzać w sierpniu (np. sosna górska).

Na początku sierpnia można również przesadzić sosny i jałowce – jeżeli są ku temu powody. Ważne w sierpniu drzewko miało szansę intensywniejszego wzrostu bryły korzeniowej, aby przygotowało się dobrze do zimy. Tym bardziej, że akurat w przypadku sosny intensywny przyrost bryły korzeniowej zachodzi właśnie w sierpniu.

Myślę też, że warto podlać w tym momencie szczególnie te słabiej rosnące drzewa stymulatorem wzrostu korzeni (np. Blackstarem).

Przeczytaj również osobny wpis, o przesadzaniu drzewek bonsai latem.

Spodobał się Tobie ten post? Masz pytania lub chcesz uzupełnić wiedzę?

Śledzisz mojego bloga, podoba Ci się sposób przedstawienia wiedzy, ale chciałbyś ją pogłębić na indywidualnych warsztatach?

A może masz pytania, na które mógłbym odpowiedzieć na indywidualnych konsultacjach?

Zobacz, co dla Ciebie przygotowałem.

2 komentarze do “Pielęgnacja bonsai w sierpniu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.