Kusamono i Shitakusa


Kusamono (wymowa: ksamono) to inaczej pojedyncza trawa (kusa – trawa, mono – jeden), czyli niewielkie rośliny posadzone w malutkich doniczkach obłożonych najczęściej mchem.

O kusamono mówimy wtedy, gdy pojawia się jako główny obiekt prezentowany w tokonomie (tzn. nie ma konkurencji ze strony drzewka bonsai)

kusamono-0

kusamono-1

kusamono-4

Gdy kusamomo często jest elementem kompozycji z bonsai lub suiseki w tokonomie, wtedy jest określane jest mianem shitakusa (wymowa: sztaksa).

Ważnym aspektem jest to, aby shitakusa dobrze komponowała się z bonsai, gdyż np. kwitnie o tej samej porze roku. Przykładowo: prunus mume i przebiśniegi, gdyż kwitną wtedy, gdy za oknami jeszcze leży śnieg.

bonsai-kusamono

Przeczytaj także

Jeżeli zainteresował Cię temat kusamono i jego tworzenia, zapraszam do lektury również tych wpisów, dzięki którym dowiesz się, z jakich gatunków tworzyć kusamono i jak je eksponować.

Spodobał się Tobie ten post? Pomóż mi zebrać pieniądze na dalszą naukę.

Poprzez serwis Patronite zbieram pieniądze na dalszą naukę w szkole bonsai. Jeżeli możesz wesprzeć zbiórkę symboliczną kwotą (5 zł, 10 zł), przygotowałem dla Ciebie małe prezenty. Jakie? Zobacz tutaj i zostań patronem bloga i mecenasem autora 🙂

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.