Fikus benjamina – przesadzenie – zima 2017/18

I kolejne drzewko przesadzone. Ten fikus to mój nadworny twardziel. Powstał z typowej „marchewy”, którą całkowicie pozbawiłem korzeni spiżowych.

Z fikusa zdjąłem nieco liści, natomiast pozostawiłem te szczytowe na gałązkach, aby wytwarzając auksynę wspierały budowę korzeni. Dlatego nie przycinałem gałązek, a jedynie zdejmowałem pojedyncze liście z każdej z nich.

Pamiętam, jak u p. Marka Gajdy, przesadzaliśmy fikusa-olbrzyma, łączyliśmy ten zabieg z całkowitą defoliacją. Ponieważ jednak wtedy nie redukowaliśmy mocno bryły korzeniowej, zabieg ten był możliwy (w efekcie przełożyliśmy drzewko do nowej doniczki, nie naruszając w znaczącym stopniu jego bryły korzeniowej).

 

Uwaga 
Przesadzanie zimą bonsai wewnętrznych (tzw. "domowych") zasadniczo możliwe jest wtedy, gdy doświetlasz sztucznie drzewko lub drzewko stoi na bardzo jasnym parapecie w chłodnym pomieszczeniu.

Spodobał się Tobie ten post? Masz pytania lub chcesz uzupełnić wiedzę?

Śledzisz mojego bloga, podoba Ci się sposób przedstawienia wiedzy, ale chciałbyś ją pogłębić na indywidualnych warsztatach?

A może masz pytania, na które mógłbym odpowiedzieć na indywidualnych konsultacjach?

Zobacz, co dla Ciebie przygotowałem.

4 komentarze do “Fikus benjamina – przesadzenie – zima 2017/18”

  1. Ile razy odwiedzam Pana stronkę-podziwiam za upór. Nawet fikus benjamina Pana „pochłania”. Szacunek.

  2. Witam, mamy aktualnie koniec 2021r więc jeśli jest możliwe to prosiłbym o jakąś aktualizacje z teraźniejszym fikusem 😁 pozdrawiam Tomasz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.