Shin – wierzchołek w bonsai


Patrząc na drzewa w naturze zauważymy, że mają różnie wykształcone wierzchołki. Jedne są bardziej szpiczaste (dla młodych drzew), inne bardziej zaokrąglone (dla starszych drzew). Warto wiedzieć, dlaczego tak się dzieje i wykorzystać tę wiedzę do stworzenia wierzchołka odpowiedniego dla naszego bonsai.

Drzewo rośnie w górę dopóki jest w stanie na daną wysokość transportować wodę. Gdy już nie jest w stanie w pniu i gałęziach wytworzyć tak dużego podciśnienia, wzrost ustaje. Z czasem inne gałęzie również dorastają do tej wysokości. W tym momencie nie są w stanie rosnąć już w górę, więc rosnąc na długość plątają się nieco ze sobą, wiatr z czasem również wygina tę czy inna gałąź – dzięki temu procesowi wierzchołek starego drzewa staje się coraz bardziej płaski i zagęszczony.

Właśnie ten efekt zagęszczenia bonsaiści wykorzystują, aby zasłonić miejsca grubszych cięć formujących.

Różne gatunki drzew tworzą różne wierzchołki. Przykładowo wierzchołek jodły zamiera, u świerków tworzą się dwa lub trzy wierzchołki, a całość jest nieco tępo zaokrąglona.

Warto poprzyglądać się w naturze starym drzewom i opisać ich wierzchołki, aby zyskać większe wyczucie.

Spodobał się Tobie ten post? Masz pytania lub chcesz uzupełnić wiedzę?

Śledzisz mojego bloga, podoba Ci się sposób przedstawienia wiedzy, ale chciałbyś ją pogłębić na indywidualnych warsztatach?

A może masz pytania, na które mógłbym odpowiedzieć na indywidualnych konsultacjach?

Zobacz, co dla Ciebie przygotowałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.