Zimowanie drzewek typu indoor, czyli tzw. „domowych” bonsai


O zimowaniu drzewek do uprawy zewnętrznej pisałem już wcześniej. Ale jak zimować drzewka bonsai uprawiane wewnątrz, np. w domu? Jakimi zasadami się kierować przy zimowaniu indoor’ów?

Cztery kluczowe czynniki bezpiecznego zimowania drzewek wewnętrznych to moim zdaniem:

  • temperatura
  • wilgotność powietrza
  • oświetlenie
  • podlewanie

Właściwa temperatura do zimowania

No może z tym domem to zbytnie uogólnienie. Otóż każdy z nas ma w domu czy mieszkaniu różne warunki. Niektórzy żyją w bardzo nagrzanych domach, inni wręcz przeciwnie. Dodatkowo w domach często poszczególne pomieszczenia mają także różną temperaturę.

Do tego dochodzi czasem temat szczelności okien, który powoduje, że temperatura na parapecie może być czasem wyraźnie niższa niż w głębi pomieszczenia.

Dlaczego o tym piszę? Ponieważ temperatura danego konkretnego miejsca w pomieszczeniu, w którym zimujemy drzewka, jest jednym z kluczowych czynników skutecznego zimowania.

Zatem w jakiej temperaturze zimować drzewka indoor? Tutaj nie ma niestety jednej odpowiedzi.  Tutaj trzeba koniecznie poznać wymagania konkretnego gatunku. Są też bowiem i takie drzewka, które zimujemy w temperaturze powiedzmy pokojowej (do 18-20 stopni, np. karmona, fikus, crassula), jak i takie, które wymagają niższej (około 10-15 stopni, np. serrisa, azalia indyjska, ligustr).

Można przyjąć, że drzewka pochodzące ze strefy tropikalnej  dobrze zniosą w zimie temperaturę w okolicy 20 stopni. Dla tych ze strefy subtropikalnej lepiej przeznaczyć chłodniejsze warunki.

Dlatego bardzo istotne jest, aby przed zakupem nowego gatunku drzewka, najpierw dokładnie dowiedzieć się, w jakiej temperaturze powinniśmy je zimować. Może się bowiem okazać, że nie będziemy w stanie zapewnić drzewku takiej temperatury, której ono potrzebuje. Wtedy powinniśmy zrezygnować z zakupu.

Właściwa wilgotność powietrza

Właściwa wilgotność powietrza jest również jednym z kluczowych czynników ważnych z punktu widzenia bezpiecznego zimowania naszych drzewek.

Myślę, że warto sobie uświadomić, że grzejniki w naszych domach bardzo wysuszają powietrze. Tym bardziej, że część z nas ustawia drzewka na parapecie w ogrzewanych w ten właśnie sposób pomieszczeniach.

Dlatego musimy koniecznie zadbać o podniesienie poziomu wilgoci w powietrzu. Jak możemy to zrobić? Ustawiając podstawki z wodą, zbliżając rośliny do siebie, umieszczając na grzejnikach pojemniczki z wodą (lub np. mokre ręczniki) czy też regularnie zraszając rośliny, czy też po prostu zakupując elektryczny nawilżacz powietrza.

Jeżeli nie mamy możliwości innego ustawienia drzewek, jak w okolicach grzejników, a wymienione powyżej opcje nie spełniają swojej roli, proponowałbym przemyślenie jeszcze innego rozwiązania.  Otóż możemy zabudować rośliny foliowym namiotem lub wstawić je do większego akwarium. Dzięki temu wilgoć, która powstaje w skutek podlewania lub zraszania nie będzie uciekać, a dodatkowo ochronimy drzewka przed zgubnym wpływem grzejników. Jedyne o czym musimy pamiętać, to codzienne wietrzenie zdejmując namiot lub otwierając akwarium na około 30 minut. Warto także opryskać drzewka środkiem przeciwgrzybowym (np. miedzianem). Większa wilgoć w powietrzu, to zawsze większe ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

zimowanie-bonsai-wewnetrznych-indoor

Odpowiednie światło

Bardzo niewiele roślin jest na tyle cienioznośnych, aby wytrzymać na parapetach naszych domów i mieszkań, szczególnie jeżeli te nie mają wystawy południowej a sama wielkość okna nie jest duża.

Moje okno w kuchni z drzewkami doświetlanymi świetlówką akwarystyczną Grolux
Moje okno w kuchni z drzewkami doświetlanymi świetlówką akwarystyczną Grolux

Dlatego aby zapewnić drzewkom odpowiednią ilość właściwego światła, warto rozważyć ich doświetlanie w okresie jesieni i zimy.

doswietlanie-bonsai-wewnetrznych-z-zimie

doswietlanie-bonsai-wewnetrznych-z-zimie-2

Podlewanie domowych bonsai w zimie

O podlewaniu bonsai pisałem już wcześniej, chciałbym jednak jeszcze raz podkreślić jedna zasadę: nie ma czegoś takiego, jak cykliczne podlewanie drzewek bonsai.  Szczególnie w zimie, gdy drzewka wchodzą w okres słabszego wzrostu lub nawet spoczynku, mają mniejsze zapotrzebowanie na wodę. Dlatego w zimie szczególnie łatwo jest przelać tzw. domowe bonsai, co prowadzi do tzw. suszy fizjologicznej.

Nawet jeżeli na etykiecie drzewka kupionego w markecie masz napisane, aby podlewać raz na tydzień, to nie jest to prawda! Drzewek bonsai, podobnie zresztą jak kwiatów w domu, nie podlewa się rutynowo, a wtedy, gdy ziemia zaczyna wysychać.

Jednym z aspektów jest również nawożenie. Często mówi się, aby nie nawozić drzewek bonsai w zimie. Natomiast jeżeli drzewko rośnie, powinniśmy je zasilać – inaczej narażamy się np. na chlorozę.

Spodobał się Tobie ten post? Masz pytania lub chcesz uzupełnić wiedzę?

Śledzisz mojego bloga, podoba Ci się sposób przedstawienia wiedzy, ale chciałbyś ją pogłębić na indywidualnych warsztatach?

A może masz pytania, na które mógłbym odpowiedzieć na indywidualnych konsultacjach?

Zobacz, co dla Ciebie przygotowałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.