Zakwaszanie podłoża dla bonsai


Niektóre nasze drzewka (np. azalie) do prawidłowego rozwoju  wymagają kwaśnego podłoża. Jak zakwasić naturalnie podłoże?

Czasem uprawiamy nasze drzewka w podłożu o neutralnym pH (np. akadamie), a nie naturalnie kwaśnym (kanuma czy kwaśny torf) i dlaczego musimy korzystać z innych sposobów na zakwaszanie podłoża.

Zakwaszanie wodą z torfem

Ja stosuję z powodzeniem dla azalii stary ogrodniczy sposób na zakwaszanie. Otóż podlewać azalie odstaną wodą, do której wcześniej wsypuję nieco kwaśnego torfu. Tak przygotowaną mieszankę trzymam na balkonie kilka dni, a następnie podlewam nią azalie czy róże.

Zakwaszanie podłoża kawą (fusami z kawy)

Wprawdzie wg badań fusy z kawy nadają wodzie odczyn lekko kwaśny, bliższy neutralnemu, jednakże wystarczy, oby przy regularnym stosowaniu obniżać pH podłoża, które podnosi się przy podlewaniu wodą wodociągową.

W tym roku raz w tygodniu podlewam takim roztworem swoje azalie i póki co pięknie kwitną i rosną.

Kawa to też dobrego rodzaju naturalny nawóz, który dodatkowo wzbogaca podłoże.

Warto zwrócić uwagę, że efekt stosowania kawy mam przetestowany na podłożu, które nie jest całkowicie mineralne, tzn. zawiera w sobie zakwaszające dodatki, tak jak np. torf czy kora. Stąd też aktualnie nie umiem powiedzieć, czy w przypadku podłoża całkowicie mineralnego (np. kanuma czy akadama), stosowanie kawy będzie wystarczające.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.