Sosna zwyczajna – pierwsze formowanie na styl literacki


Kolejna sosna zwyczajna, która została wstępnie uformowana w kierunku stylu literackiego (bunjin).

Materiał pochodzi ze szkółki bonsai Jacka Rostkowskiego i od razu był pomyślany na literata. Cienki pień o ciekawym ruchu oraz dobrze zagęszczone gałązki, z których można było spokojnie wybierać gałąź główną.

 

Sosna zwyczajna przed formowaniem.
Sosna zwyczajna przed formowaniem.

Pierwsze formowanie

Dwa dni myślałem nad jej docelową formą. Bardzo mnie kusiło wycięcie większości gałęzi w aktualnej koronie i wyprowadzenie nowej korony z gałązki, która umieszczona jest w połowie wysokości drzewka (na zdjęciu ta po lewej stronie). Odrzuciłem ten pomysł, gdyż wtedy drzewko bazowałoby na tym samym pomyśle, co poprzednia sosna. A przecież chcemy każdego dnia być coraz lepsi 🙂

Sosna zwyczajna po pierwszym formowaniu w stylu literackim
Sosna zwyczajna po pierwszym formowaniu w stylu literackim

Ostatecznie zdecydowałem się zadrutować aktualny pień (widać na zdjęciu) i z niego zrobić dwie (przyszłe) martwe gałęzie, nad którymi wyprowadzona zostanie nowa korona z aktualnie  cienkich gałązek – dzięki temu myślę, że drzewko będzie bardziej w proporcji.

Dodatkowo skorygowałem ułożenie pnia – jeżeli na przyszłą wiosnę drzewko będzie w dobrej kondycji, to w takiej pozycji zostanie przesadzone do nowego podłoża i doniczki. Zobaczę też, co maleństwo ma pod ziemią. Jeżeli będzie tam szansa na wyciągnięcie już teraz nebari, to wtedy posadzę ją płytkiej doniczki. Jeżeli nie, to niestety parę latek posiedzi jeszcze w nieco głębszej (przy pomocy tej techniki : jak uzyskać ładne nebari).

Niestety przy jednym z ostatnich mocniejszych wygięć, łyko gałązki przyszłej korony nieco pękło, więc nie ruszałem jej dalej, zabezpieczając ranę maścią.

Docelowa forma drzewka

Docelowo obie gałęzie, aktualnie pozbawione już igieł i pąków, zostaną oczyszczone z łyka i wybielone płynem do jin. Również pozostałe pozostawione kołki oraz dawny wierzchołek zostaną przerobione na martwe.

Jeżeli pomoże to w postarzeniu drzewka  i równocześnie w zachowaniu proporcji, przez całą linię pnia zostanie pociągnięte shari. Choć jeszcze nie jestem pewien.

Aby nieco wydłużyć dolny przebieg pnia, mam nadzieję, że drzewko jest posadzone aktualnej doniczce i przy przesadzaniu uda mi się odsłonić nieco więcej pnia.

Dodatkowo zastanawiam się nad delikatną korektę ugięcia pnia i jego przebiegu, ale to później.

Docelowa forma sosny
Docelowa forma sosny

2 komentarze do “Sosna zwyczajna – pierwsze formowanie na styl literacki”

  1. Nie chcę się czepiać, ale czy dokładnie zadrutowałeś główny pień?

    Nawet fajny jest twój blog, dla początkujących w sam raz, ale wrzucaj częściej swoje drzewka, bo teorii dużo, a praktyki trochę mnie…

    1. Zawsze coś da się zrobić lepiej 🙂 i taki ma też być ten blog. W miarę zdobywania doświadczenia będzie coraz lepszy jak ja 😉

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.