Przesadzanie pigwowca japońskiego


Nadeszła jesień, czyli czas przesadzania pigwowca japońskiego. Teoretycznie powinienem go przesadzić tak pod koniec października, gdy opadną do reszty liście, ale teraz przy okazji chciałem całkowicie wymienić ziemię organiczną na podłoże nieorganiczne.

Całkowita wymiana podłoża połączona z przycięciem systemu korzeniowego to dość istotna zmiana dla środowiska drzewka. Dlatego postanowiłem przesadzić drzewko miesiąc przed terminem nie dbając już o resztki liści pozostające na gałęziach. Zależało mi bowiem, aby drzewko korzystając z dostępnego jeszcze czasu do zimy spokojnie odbudowało system korzeniowy w nowych lepszych warunkach.

Bryła korzeniowa była tak zwarta, że na początku musiałem są odciąć od doniczki. Zresztą symptomy przerośnięcia korzeni były widoczne już od jakiegoś czasu. Korzenie były bowiem tak gęste, że po podlaniu woda miała problem z wsiąknięciem w ziemię.

Odcinanie bryły korzeniowej od doniczki
Odcinanie bryły korzeniowej od doniczki

Po wyjęciu jej z doniczki wcale nie wyglądało to lepiej:

Bryła korzeniowa pigwowca japońskiego

Usuwamy starą ziemię z pigwowca

Pierwsze próby usunięcia starej ziemi patyczkiem z tak gęstej bryły korzeniowej skończyły się fiaskiem i oderwaniem sporej części drobnych korzonków. Dlatego postanowiłem ją (za radą Taty) całą bryłę dobrze namoczyć, a potem potraktować ją strumieniem wody z węża. I tak kilka razy. W sumie – jak dobrze zliczyć – to powtarzaniu tego zabiegu upłynęła dobra godzina.

Zestaw ogrodowy do usuwania starej ziemi z drzewek bonsai :-)
Zestaw ogrodowy do usuwania starej ziemi z drzewek bonsai 🙂

Po skróceniu korzeni całość wyglądała już znacznie lepiej:

Korzenie po usunięciu starej ziemi i przycięciu
Korzenie po usunięciu starej ziemi i przycięciu

Przesadzanie do nowego podłoża

Pigwowiec posadziłem ostatecznie w nowym podłożu: akadama, bims, zeolit 7:2:1) – dorzuciłem też resztę czerwonej lawy, która została mi po przesadzeniu sosny górskiej. O właściwościach poszczególnych elementów przeczytasz tutaj.

Zgodnie z przyjętą zasadą przesiałem każdy składnik mieszanki przez sito o małych oczkach, aby pozbyć się niepotrzebnego pyłu, który niepotrzebnie oblepia korzenie dusząc ich wzrost.

Przesiewanie to niezbędny etap przygotowania podłoża do bonsai.
Przesiewanie to niezbędny etap przygotowania podłoża do bonsai.

Efekt przesadzania

Przed:

Pigwowiec przed przesadzeniem

I po:

Pigwowiec po przesadzeniu

Zadania na przyszłość

Rozważam jeszcze, czy na wiosnę nie umieścić pigwowca w większym pojemniku, aby popracować nad nebari. To aktualne po usunięciu mchu jest nieładne i wymaga całkowitego przerobienia.

Być może na wiosnę założę mu obrączkę, aby wykształcić całkowicie nowy system korzeniowy i wyciąć głębiej leżący element pnia oraz aktualne korzenie boczne.

Podobnie ma się sprawa z brzydko wyglądającą koro-dermą. Dobrze byłoby się jej pozbyć, ale jak 🙂

Muszę pomyśleć – tematy na przyszły rok.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.