Podstawki i maty


Podstawki używane są w trakcie prezentacji do elementów uzupełniających kompozycję i jedynie w pewnych przypadkach pod drzewa.

Maty

Na wystawach obiekty podrzędne w prezentacji (np. shitakusa) prezentowane są na macie z bambusowych rurek (take-dai) lub juty. Najczęściej jednak wykorzystuje się podkładki drewniane, o których za chwilę.

Warto jednak pamiętać o matach, gdyż ich neutralny kolor jedynie delikatnie wyróżnia stojący na nich obiekt, co w niektórych przypadkach może być korzystne.

Chcąc jednak bardziej wyróżnić roślinę od tła i dać można dobrać matę ciemniejszą harmonizującą z doniczką.

Shitakusa na macie

Podstawki drewniane

Te najbardziej wartościowe wykonane są z drewna tekowego, orzecha, wiśni czy tzw. drewna żelaznego. Ważne, aby kolor dobrze harmonizował z korą drzewa oraz kolorem doniczki.

Shitakusa po lewej stronie umieszczona na drewnianym prostokątnym podstawku.

Kiedy pod drzewa?

Z zasady drzewa układane są na stolikach. Na podstawkach czasem stawiane są drzewa w regałach na shohiny oraz bunjiny (lub formy zbliżone do stylu literackiego).

Jeżeli w kompozycji występuje drzewko główne oraz uzupełniające, to oba stoją na stolikach, oczywiście dopasowanych do nich wielkością.

Natomiast zasadą jest, że shitakusa stawiana jest właśnie na podstawkach, nigdy na stoliku.

Natomiast kusamono, jako główny obiekt prezentacji, trafia wtedy na stolik.

Rodzaje podstawek

Istnieje bardzo wiele rodzajów podstawek różniących się grubością i kształtem. Od grubszych (około 8cm, shizen-ban) podstawek do cieńszych 2cm (jiban) aż po bardzo cienkie o grubości paru milimetrów.

Samodzielne wykonanie podstawki

Podstawek można wykonać samemu, jeżeli mamy dostęp do dobrze wysuszonego pniaka drzewa.

Następnie tniemy go płytki o różnych grubościach od 1 do 5 cm. Usuwamy korę. Następnie płytki drewna szlifujemy przy pomocy papieru ściernego a następnie woskujemy oraz lakierujemy wielokrotnie za każdym razem polerując bardzo drobnym papierem ściernym. Zamiast lakierem powierzchnię możemy wykończyć politurą.

Daiza

Nieco inne podstawki stosuje się pod kamienie suiseki. Są one z reguły dobrze dopasowane do eksponowanego kamienia i nazywają się daiza.

Krajobraz górski umieszczony w daiza na Trophy 2019

Spodobał się Tobie ten post? Masz pytania lub chcesz uzupełnić wiedzę?

Śledzisz mojego bloga, podoba Ci się sposób przedstawienia wiedzy, ale chciałbyś ją pogłębić na indywidualnych warsztatach? A może masz pytania, na które mógłbym odpowiedzieć na indywidualnych konsultacjach? Zobacz, co dla Ciebie przygotowałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.