Pielęgnacja starszych drzew bonsai


W tym wpisie gromadzić będę zasady związane z pielęgnacją starszych drzew bonsai oraz tych, które weszły w stadium finalne (zagęszczanie korony i pomniejszanie liści i igieł).

Organicznie podlewania i nawożenia

Podlewanie dobrze ukształtowanych drzew różni się od tych, które są w rozwoju. Gdy ostatecznym celem jest już tylko pomniejszenie igieł i liści, musimy trzymać się pewnych rygorów w temacie podlewania.

Zbyt częste podlewanie powoduje, że liście i igły rosną zbyt długie, a drzewko zatraca proporcje między wysokością a wielkością liści.

Wiosną i na początku lata, gdy temperatura daleka jest jeszcze maksimum, podlewamy drzewka wcześnie rano. Natomiast nie podlewamy już wieczorem.

Dwa razy dziennie zaczynamy podlewać w środku lata, gdy temperatury osiągają swoje roczne maksimum.

W szczególnie gorące letnie dni, gdy wieje gorący wiatr, dobrze zagęszczone drzewka zraszamy i przenosimy w osłonięte i bardziej zacienione miejsce. Dzięki temu unikniemy utraty delikatnych gałązek w wyniku wysuszenia.

Podłoże

Aby móc stosować tego typu sposób podlewania, powinniśmy wcześniej przesadzić drzewko do mieszanki z dużym udziałem drobnej akadamy. Drobne cząsteczki podłoża przechowają więcej wody niż te większe. Dzięki temu ograniczenie podlewania będzie możliwe nawet dla drzewek w płaskich doniczkach. Dodatkowo drobna akadama ma niską pojemność powietrzną (więcej tutaj), w skutek czego rozwój korzeni jest ograniczony. Dzięki temu przyrost zielonego też będzie mniejszy.

Dlaczego nie kiryu? Otóż kiryu ma wysoką pojemność powietrzną, co pozytywnie stymuluje korzenie do rozwoju. A w przypadku starszych drzew nie jest on tak pożądany jak w przypadku drzew w rozwoju.

Zmniejszenie częstotliwości podlewania, zmniejsza konieczność nawożenia. Dzięki temu liście i igły rosną mniejsze, gałęzie będą delikatniejsze i drobniejsze, międzywęźla krótsze, a konary nie będą tracić gałązek położonych bliżej pnia.

Spodobał się Tobie ten post? Zapraszam na warsztaty w Poznaniu.

Śledzisz mojego bloga, podoba Ci się sposób przedstawienia wiedzy, ale chciałbyś ją pogłębić na indywidualnych warsztatach?

Zobacz, co dla Ciebie przygotowałem.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.