Bonsai w sztuce


Azuma Makato, japoński artysta zajmujący się florystyką, w ciągu 10 lat  pracy nad projektem Shiki, stworzył ciekawe ujęcia z drzewkiem bonsai. Zapraszam do obejrzenia i podzielenia się Waszym odbiorem.

Szukając znaczenia słowa shiki uzyskałem wiele znaczeń. Najbardziej przypasowało mi jednak „czas śmierci”. I tak też odbieram tę instalację: memento mori – pamiętaj o śmierci, pamiętaj, że życie jest kruche i nie wszędzie ma szansę zaistnieć w tej formie, którą sobie  cenimy, podziwiamy.

Uwagę zwraca fakt, że właściwie w żadnej z prezentowanych lokalizacji drzewko nie miało by szans na przeżycie. Pozbawione jest również donicy i podłoża oraz umieszczone w stalowej konstrukcji, stanowiącej z granicę życia.

W moim odbiorze życie (sosna) zostało przedstawione w całej swojej słabości i kruchości, zwracając uwagę na granice, w których życie ma szanse istnieć.  Jego kruchość wyrażona została odsłoniętą bryłą korzeniową pozbawioną oparcia, nijako lewitującą w ograniczonej przestrzeni.

A jak Wy odbieracie tę instalację? Jak jest Wasza interpretacja?

 

 

Spodobał się Tobie ten post? Masz pytania lub chcesz uzupełnić wiedzę?

Śledzisz mojego bloga, podoba Ci się sposób przedstawienia wiedzy, ale chciałbyś ją pogłębić na indywidualnych warsztatach?

A może masz pytania, na które mógłbym odpowiedzieć na indywidualnych konsultacjach?

Zobacz, co dla Ciebie przygotowałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.