Azalia japońska – rozmnażanie przez sadzonki


Sadzonki azalii zimozielonych ukorzeniają się stosunkowo łatwo. Te gubiące liście na zimę nieco trudniej. Warto jednak spróbować, tym bardziej że wiosną i latem przycinamy azalie 🙂

Kiedy pobrać sadzonkę azalii?

W przypadku gatunków zimozielonych, wystarczy pobrać sadzonkę (czerwiec, lipiec) z tegorocznego przyrostu. Sadzonka nie może być całkowicie zielona, ale również do całkowicie zdrewniała. Specjaliści radzą, aby sadzonkę pobrać w momencie, gdy młoda gałązka wypuści nowy pąk szczytowy.

Z tych gatunków, które na zimę gubią liście sadzonki pobieramy znacznie wcześniej, bo już w maju.

Pobieranie sadzonki

Pobieramy sadzonkę, która ma >5 cm długości. Najbezpieczniej pobierać sadzonkę rano w nieupalny dzień z rośliny dobrze nawodnionej w poprzednim dniu.

Z sadzonki usuwamy wszystkie liście z wyjątkiem liści okalających pąk szczytowy. Najbezpieczniej usuwać liście nożyczkami.

Jeżeli nie sadzisz sadzonek zaraz po pobraniu, należy je zrosić, strząsnąć nadmiar wody, umieścić w plastikowym worku i włozyć do lodówki.

Przygotowanie sadzonki do posadzenia

Tuż przed posadzeniem należy wykonać nacięcia uszkadzając korę w dolnej części sadzonki (około 1 cm). Warto zastosować ukorzeniacz do sadzonek półzdrewniałych, Zanurz w nim sadzonkę do około 2,5 cm zgodnie ze wskazówkami producenta (zbyt długi trzymanie w ukorzeniaczu może uszkodzić sadzonkę).

Mieszanka i sadzenie

Najbardziej popularną mieszanką jest kwaśny torf + perlit w stosunku 1:1. Mieszankę warto przygotować dzień wcześniej, przesiewając ją i dobrze nawadniając.

Doniczka powinna mieć około 10 cm głębokości.

Warto sadzonkę przymocować również do patyczka, który ustabilizuje jej pozycję.

Do otworu w którym wsadzimy sadzonkę warto wsypać odrobinę mikoryzy do rododendronów.

Pielęgnacja do posadzeniu

Po posadzeniu podlej sadzonkę (nie mocząc niepotrzebnie liści – po co ryzykować chorobę grzybową). Następnie doniczkę z sadzonką umieszczamy w foliowym worku.

Tak przygotowaną sadzonkę umieszczamy w jasnym miejscu, ale nie wystawiamy jej na bezpośrednie działanie słońca. Sadzonkę możemy wystawić jedynie na poranne i późne popołudniowe słońce.

Po około 6-8 tygodniach sadzonka powinna się ukorzenić. Wtedy możemy w worku wykonać jedną dziurę co 2 dni, tak aby stopniowo przyzwyczajać ją do zmiany warunków. Po około 10 dniach zdejmujemy worek całkowicie.

 

Zimowanie sadzonek

W zimie dość łatwo zapomnieć o podlewaniu sadzonek azalii. Są one też dość mocno wrażliwe na temperaturę.

Dlatego świeżo ukorzenione sadzonki warto zimować w piwnicy z temperaturą nieco powyżej zera stopni oraz doświetlać sztucznym światłem przez okres 8-10 godzin.

Przesadzanie

Sadzonkę przesadzamy w kolejnym sezonie wegetacyjnym do podłoża właściwego dla azalii, gdy na wiosnę sadzonka wykaże wyraźne oznaki wzrostu.

Spodobał się Tobie ten post? Masz pytania lub chcesz uzupełnić wiedzę?

Śledzisz mojego bloga, podoba Ci się sposób przedstawienia wiedzy, ale chciałbyś ją pogłębić na indywidualnych warsztatach?

A może masz pytania, na które mógłbym odpowiedzieć na indywidualnych konsultacjach?

Zobacz, co dla Ciebie przygotowałem.

4 komentarze do “Azalia japońska – rozmnażanie przez sadzonki”

      1. jak podlewasz skoro napisałeś:
        „Po około 6-8 tygodniach sadzonka powinna się ukorzenić. Wtedy możemy w worku wykonać jedną dziurę co 2 dni, tak aby stopniowo przyzwyczajać ją do zmiany warunków. Po około 10 dniach zdejmujemy worek całkowicie.”
        Otwarcie worka to wpuszczenie powietrza do którego roślina ma się przyzwyczajać po przez dziurawienia worka.
        Możesz zredagować ten tekst bo zaprzeczasz sam sobie.

      2. Nie ma tutaj sprzeczności: podlewanie możesz realizować przecież bez zdejmowania woreczka (od spodu przez podsiąkanie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.